FBI prověřovala Trumpovou kvůli jejím vazbám v Československu

FBI
FBI, foto: FBI **www.fbi.gov**
ČTK 28. března 2023 11:53
Sdílej:

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prováděl začátkem 90. let kontrarozvědné vyšetřování Ivany Trumpové. Prověřoval informace o možných vazbách první manželky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v jejím rodném Československu. Informovala o tom agentura Bloomberg, která získala výňatek vyšetřovacího spisu.

Vyšetřovatelé dostali za úkol v několika zemích zjišťovat okolnosti emigrace Trumpové, rozené Zelníčkové, z tehdejšího komunistického Československa a prověřovat její styky s osobami, jejichž jména byla ve zveřejněné části spisu označeného jako "tajný" začerněna. Úřad rovněž prověřoval soudní záznamy o jejím rozvodu s Donaldem Trumpem v roce 1992.

Tip na vyšetřování, které trvalo nejméně dva roky, získala FBI na základě informací nejmenovaného "důvěryhodného zdroje". Zveřejněný fragment spisu ukazuje na to, že úřad prověřoval možné vazby Trumpové na muže, který byl napojený na československou rozvědku a domlouval fiktivní sňatky.

Bloomberg ve své analýze připomíná zprávy českých médií, podle nichž Trumpová ve Spojených státech odmítla pomáhat odpůrcům komunistického režimu a exulantům z bývalého Československa. V této souvislosti pak FBI prověřovala okolnosti, za jakých se Trumpová v červnu 1990 setkala ve své někdejší vlasti s československým prezidentem a bývalým disidentem Václavem Havlem.

Agentura zdůrazňuje, že Trumpová nebyla obviněna z žádného protiprávního jednání.

Začátkem 70. let získala Trumpová rakouské občanství díky sňatku s Alfredem Winklmayrem, což jí umožnilo legálně vycestovat z Československa. Později přesídlila do Kanady a následně do USA. Zemřela loni v červenci ve věku 73 let na následky pádu ve svém domě v New Yorku.

Podle amerických zákonů v případě úmrtí zaniká nárok na utajování informací z vyšetřování, agentura Bloomberg proto požádala o přístup k veškerým záznamům FBI týkajících se Trumpové. Prvních 190 z celkových 900 stran ve vyšetřovacích spisech obdržela agentura v pondělí, zbytek redigovaného spisu by měl FBI uvolnit příští měsíc.

Stalo se
České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák mluvil na Letné o drzosti. Ozval se Filip Turek

Jméno Zdeňka Svěráka je v těchto dnech hodně skloňované. Legendární umělec, který oslaví během probíhajícího týdne kulaté 90. narozeniny, už v sobotu promluvil na demonstraci na pražské Letné. Zřejmě i do něj si rýpl jeden z výrazných politiků současné vládní koalice. 

České celebrity
Lela Vémola

Lela Vémola si konečně odpočala. Po roce neuvěřitelného stresu

Vémolově manželce Lele občas opravdu není co závidět. Kolem zápasníka se toho v poslední době semlelo poměrně dost. Je navíc jasné, že štvanice na Karlose ještě bude pokračovat. Proto si jeho žena váží každé chvíle, kdy si může odpočinout. 

Počasí
Ilustrační fotografie

Zimní počasí se vrací. Netýká se to jen Česka, upozorňují zahraniční experti

Tuzemští i zahraniční meteorologové upozorňují na ochlazení, které v nadcházejících dnech nastane na evropském kontinentu. Podle expertů z ciziny se máme připravit na to, že chladno bude až do Velikonoc. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson přiznal, co už je nad jeho síly

Jeremy Clarkson, známý bouřlivák a bývalá hvězda pořadu Top Gear, se v posledních letech našel v roli farmáře na svém pozemku v Oxfordshire. Ačkoliv se mu na jeho farmě Diddly Squat, kterou proslavil seriál na platformě Amazon Prime, daří krotit traktory i hospodářská zvířata, v kuchyni narazil na nečekaného soupeře. Pětašedesátiletý moderátor se otevřeně přiznal, že domácí práce a vaření jsou pro něj obrovským bojem, který možná přesahuje jeho schopnosti.