FDA vydal povolení k nouzovému použití prvního testu na covid z dechu

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k nouzovému použití prvního testu, který umí zjistit onemocnění covidem-19 z dechu. Vzorek je možné vyhodnotit do několika minut s vysokou přesností, uvádí se v prohlášení FDA.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Povolení bylo vydáno ve čtvrtek a FDA oznámil, že "jde o další případ rychlé inovace diagnostických metod covidu-19".

Nový test zvaný Breathalyzer vyvinula firma InspectIR. Výsledek lze získat do tří minut a zařízení o velikosti příručního zavazadla lze využívat v ordinacích lékařů, v nemocnicích i na testovacích místech. Jeden přístroj je schopen denně provést 160 testů.

Yvonne Maldonadová ze Stanfordovy univerzity, která pracuje na dalším dechovém testu, sdělila, že rozšíření testovacích metod pomůže přejít z pandemické do endemické fáze koronaviru. "Když si vzpomenete na začátek, první testy PCR byly hrozné. Byly velmi nepříjemné a vypadalo to, že tady budou napořád. Čím to (testování) bude snazší, tím lépe," citoval Maldonadovou deník The New York Times.

Dechová metoda se prověřovala na 2409 lidech, z nichž část měla symptomy nákazy virem. Dechová zkouška dokázala pozitivní případy vyhodnotit v 91 procentech, u negativních byla přesnost 99procentní.

Test využívá techniku chromatografie, která rozděluje složky vzorku a identifikuje je. Je schopná zachytit pět složek spojených s koronavirem a obsažených ve vydechované substanci. Pozitivní dechový test by se měl potvrzovat testem molekulárním, například PCR.

FDA uvedl, že negativní výsledek dechové zkoušky se musí posuzovat v kontextu se symptomy nebo kontakty testované osoby, protože stoprocentně nákazu nevylučuje. Úřad také nedoporučuje rozhodovat o léčbě výhradně na základě výsledku dechového testu.

Firma InspectIR chce každý týden vyrobit 100 přístrojů pro dechové testy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Putinova mobilizace má zatím větší dopad v Rusku než na Ukrajině

05.10.2022 08:05 Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím…

Ukrajinci údajně osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Na Haiti se objevila cholera. WHO se obává epidemie a požaduje vakcíny

04.10.2022 21:16 Aktualizováno Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto…

Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Dva bloky Záporožské jaderné elektrárny mají být zaminované

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor plynovodu Nord Stream 1 čeká na inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za 625 milionů dolarů

04.10.2022 19:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých…

Německý kancléř Scholz hájil fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 18:31 Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Dnes vychází nová kniha o Trumpovi. Exprezident podle ní splachoval…

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Související:

Nejnovější