FDA vydal povolení k nouzovému použití prvního testu na covid z dechu

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k nouzovému použití prvního testu, který umí zjistit onemocnění covidem-19 z dechu. Vzorek je možné vyhodnotit do několika minut s vysokou přesností, uvádí se v prohlášení FDA.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Povolení bylo vydáno ve čtvrtek a FDA oznámil, že "jde o další případ rychlé inovace diagnostických metod covidu-19".

Nový test zvaný Breathalyzer vyvinula firma InspectIR. Výsledek lze získat do tří minut a zařízení o velikosti příručního zavazadla lze využívat v ordinacích lékařů, v nemocnicích i na testovacích místech. Jeden přístroj je schopen denně provést 160 testů.

Yvonne Maldonadová ze Stanfordovy univerzity, která pracuje na dalším dechovém testu, sdělila, že rozšíření testovacích metod pomůže přejít z pandemické do endemické fáze koronaviru. "Když si vzpomenete na začátek, první testy PCR byly hrozné. Byly velmi nepříjemné a vypadalo to, že tady budou napořád. Čím to (testování) bude snazší, tím lépe," citoval Maldonadovou deník The New York Times.

Dechová metoda se prověřovala na 2409 lidech, z nichž část měla symptomy nákazy virem. Dechová zkouška dokázala pozitivní případy vyhodnotit v 91 procentech, u negativních byla přesnost 99procentní.

Test využívá techniku chromatografie, která rozděluje složky vzorku a identifikuje je. Je schopná zachytit pět složek spojených s koronavirem a obsažených ve vydechované substanci. Pozitivní dechový test by se měl potvrzovat testem molekulárním, například PCR.

FDA uvedl, že negativní výsledek dechové zkoušky se musí posuzovat v kontextu se symptomy nebo kontakty testované osoby, protože stoprocentně nákazu nevylučuje. Úřad také nedoporučuje rozhodovat o léčbě výhradně na základě výsledku dechového testu.

Firma InspectIR chce každý týden vyrobit 100 přístrojů pro dechové testy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v NATO

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce…

16.05.2022 21:51 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

Země Evropské unie se kvůli ropě stále neshodly na nových sankcích proti…

16.05.2022 21:29 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Slovenská prezidentka Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO

16.05.2022 20:51 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Ministři zdravotnictví německých zemí žádají po vládě novelizaci…

16.05.2022 20:19 Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci…

Biden údajně schválil opětovné nasazení amerických vojáků v Somálsku

16.05.2022 18:51 Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde…

Putin: Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

Rusko hlásí evakuaci raněných Ukrajinců z Azovstalu do města pod kontrolou…

16.05.2022 17:01 Aktualizováno V Mariupolu začala podle ruského ministerstva obrany evakuace raněných ukrajinských vojáků z…

Související:

Nejnovější