Festival TrutnOff BrnoOn bude věnován postiženým tornádem na Moravě. Lidem ze zasažených oblastí mají vstup zdarma

Hudební festival TrutnOff BrnoOn, který se uskuteční v tradičním termínu 20. až 22. srpna, bude letos věnován postiženým tornádem na Moravě. Lidem ze zasažených oblastí se pořadatelé na základě osobní zkušenosti rozhodli poskytnout na celý festival vstup zdarma. Multižánrová přehlídka představí na pět desítek kapel všech žánrů. Hudbu budou tradičně doprovázet open air bohoslužby, přednášky, poezie mladých básníků, divadlo nebo meditace. Nejstarší hudební setkání v zemi s kořeny v osmdesátých letech pořádané původně v Trutnově našlo po dlouhých sporech s trutnovskou radnicí nové působiště ve druhém největším městě ČR. Festival se vloni i přes pandemická omezení poprvé uskutečnil v brněnském areálu „Na Střelnici“ a s padesátkou kapel byl největší hudební přehlídkou pod širým nebem minulého léta.

festival TrutnOFF BrnoON

Legendární festival, přezdívaný také jako Woodstock či fotr všech festivalů, je již od první poloviny devadesátých let známý tím, že je vždy někomu či něčemu zasvěcen a věnován. Ať jsou to události z minulosti nebo současnosti.

„Tornádo nás osobně zasáhlo. V postižených oblastech jsme se ocitli den poté a viděli na vlastní oči tu těžko sdělitelnou zkázu. V Lužicích jsme pomáhali naší babičce odstraňovat důsledky tornáda a žasli nad obětavostí dobrovolníků, bez nichž by nám vše trvalo měsíce. Obdivovali jsme vzájemnou pomoc a pokoru, s jakou to lidé z postižených oblastí snášeli. To nás přivedlo na myšlenku poskytnout jim alespoň malou útěchu a odreagování se v posttraumatickém období,“ říká organizátorka festivalu, původem z Hodonína, Eva „Lipová“ Navrátilová. „Jsme si vědomi, že lidé v postižených oblastech mají nyní jiné starosti, snažíme se jim tedy alespoň podat ruku a přivést je na jiné myšlenky. Na festivalu jim budou rovněž k dispozici naši psychoterapeuti,“ doplňuje dlouholetá organizátorka a budoucí psychoterapeutka.

„Vloni v pandemickém období vznikal ve wigwamu u naší moravské babičky celý program minulého setkání. Nejinak tomu mělo být i letos. Člověk však míní a Nejvyšší Mocnost mění. Příroda zasáhla. ‚Babině‘ tornádo strhlo střechu a zahradu, kterou budovala přes čyřicet let, to srovnalo se zemí. Uprostřed jako memento zůstala stát jediná třešeň,“ doplňuje zakladatel festivalu Martin „Geronimo“ Věchet.

Zájemci o volné vstupy na festival z postižených částí obcí – Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky a hodonínského Pánova – se mohou pořadatelům festivalu hlásit do 10. srpna na emailové adrese: geronimo@trutnoffbrnoon.cz nebo telefonu +420 608 711 710. Z pandemických důvodů bude třeba počet návštěvníků i hostů regulovat.

Pořadatelé rovněž osloví představitele zasažených samospráv a písemné pozvání k debatě již odeslali hejtmanu jihomoravského kraje Janu Grolichovi. Přizván bude rovněž jeden z dobrovolníků novinář Jan Tuna a reportéři, kteří byli na místě, ale také třeba známý duchovní Ladislav Heryán.

Ozdobami letošního festivalu bude řada největších legend české hudební scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů a směrů. Mezi nejznámější jména patří Pražský výběr, Visací zámek, Plastic People of The Universe, Tichá dohoda, Vltava, Dunaj či J.A.R. Nejlepší swingová léta a dobu elegance připomene orchestr Melody Makers se svým charismatickým frontmanem Ondřejem Havelkou. Mladou krev budou zastupovat například taneční Puding paní Elvisovej ze Slovenska, Čtvrt na smrt nebo Člověk krve. Někteří účinkující návštěvníky zavedou do doby, kdy byl český rock ještě v plenkách, ale už nabíral na síle, jako třeba letos obnovené Flamengo, složené z poloviny z původních členů, z poloviny ze skvělých hudebníků mladší generace. Michal Prokop se svým Framusem Five nejen představí svoje největší hity, ale také zbrusu nový materiál z nedávno vydaného alba Mohlo by to bejt nebe. Scházet nebudou obvyklé open air bohoslužby a debaty, letos například s novinářem Jaroslavem Spurným, historikem Petrem Blažkem nebo rockerem a politikem Michaelem Kocábem a dalšími.

Vstupenky nyní v nejnižší ceně 1300 Kč lze zakoupit na webových stránkách festivalu www.trutnoffbrnoon.cz nebo v síti a kamenných obchodech ticketportal.cz. I letos platí, že při objednání 9 vstupenek se dostává desátá zdarma.

Související:

Nejnovější