Fico je po atentátu nadále ve vážném stavu, uvedl Kaliňák

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Robert Fico

"Nemohu zatím bohužel konstatovat, že vyhráváme nebo že prognóza je pozitivní, protože rozsah zranění, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami, je natolik rozsáhlý, že odpověď organismu bude ještě velmi náročná," prohlásil na tiskové konferenci.

O premiéra se nadále stará tým Rooseveltovy nemocnice v Banské Bystrici. Kaliňák vyslovil plnou důvěru v lékařský personál, zdravotní sestry, ošetřovatele, lékaře, operatéry, kteří nastavují léčbu tak, aby se zdravotní stav předsedy vlády mohl zlepšit. Zároveň poděkoval za podpůrné zprávy pro Roberta Fica.

Ministr podle svých slov nemá aktuální informaci o potřebě další reoperace premiéra. "Tato rizika zde jsou, zvláště při střelném poranění, kde kinetická energie toho náboje je obrovská, a v zásadě v tomto případě průběh toho střelného poranění byl relativně netradiční a také to způsobilo rozsáhlost poranění," nastínil.

Vzhledem k vážnému stavu premiéra jsou podle Kaliňáka jeho možnosti komunikace omezené. "Snažíme se ho nezatěžovat v tuto chvíli jinými než lékařskými postupy," doplnil.

Kaliňák vyzval média, aby si dávala pozor na možné šířící se nepravdivé informace v souvislosti s útokem na Fica a aktuální situací. Apeloval, aby se při připravovaných diskusích snažili vyhnout konfrontaci. Vyzval ke společnému návratu k toleranci. Učinil tak po čtvrtečním jednání vlády a Rady bezpečnosti SR.

"Zkusme se v úvodu vyhnout konfrontačním diskusím, změňme dramaturgii tak, abyste dali prostor každému, s kým chcete mluvit, ale abychom i my měli možnost začít s menší formou konfrontace a mluvit k věci, k problémům které nás trápí. Zkusme společně vystoupit na cestu tolerance," obrátil se na média připravující politické diskuse.

Kaliňák deklaroval, že vláda bude informovat o aktuální situaci a poskytne veřejnosti informace, které může. V tomto směru upozornil na riziko šířících se nepravdivých informací či polopravd, které by mohly opět vyvolat vášně.

Policie dnes střelce, který ve středu těžce zranil Fica, obvinila. Po čtvrtečním jednání Rady bezpečnosti SR a vlády to oznámil ministr vnitra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

"Pracujeme pouze s jednou verzí, že šlo o politicky motivovaný akt," přiblížil ministr. Policie obvinila útočníka z pokusu o úkladnou vraždu.

Důvodem útoku měl být nesouhlas s kroky současné vlády, například v podobě zrušení Úřadu speciální prokuratury, zastavení vojenské pomoci Ukrajině, zásahu do veřejnoprávní televize či odvolání předsedy Soudní rady SR.

"Mohu potvrdit, že podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny, ani pravicové, ani levicové," podotkl ministr s tím, že jde o tzv. osamělého vlka.

"Jde o podezřelého, který se zúčastnil několika protivládních protestech, které byly organizovány od loňského roku," řekl s tím, že obviněný byl součástí protestu i na předchozím výjezdovém jednání vlády v trnavském regionu.

Kroky střelce měly být akcelerovány po prezidentských volbách, s jejichž výsledky nesouhlasil. "Na další informace je uvaleno embargo dozorující Generální prokuraturou SR," dodal Šutaj Eštok.

Policie podle ministra prověřuje 32 podezřelých, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční útok. "Ve všech případech bude jednat Národní kriminální agentura, všichni tito lidé budou zajištěni, předvoláni a budou postaveni na konfrontaci se spravedlností a zákonem," zdůraznil.

Témata: Rober Fico | Slovensko

WHO: Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste

28.05.2024 20:04 Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste, což ohrožuje miliony dětí, varovala na svém…

Ficův stav se neustále pomalu zlepšuje

28.05.2024 15:26 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se téměř dva týdny po atentátu nadále…

Kyjev by podle Borrella měl mít právo útočit i na cíle v Rusku

28.05.2024 12:15 Šéf diplomacie EU Josep Borrell v úterý požádal členské země, aby vyvážily obavy z eskalace…

OSN kvůli Rafahu svolává mimořádnou Radu bezpečnosti

28.05.2024 09:02 Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na…

Polsko omezí ruské diplomaty na svém území. Moskva hodlá reagovat

27.05.2024 21:53 Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.…

Lékaři potvrdili, že Ficův zdravotní stav se postupně zlepšuje

27.05.2024 14:48 Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu…

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Související:

Nejnovější