Fico oznámil po volbách zvyšování daní na Slovensku

Robert Fico
Robert Fico, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
Marek Novotný 8. dubna 2024 14:57
Sdílej:

Až po úspěchu koaličního kandidáta v prezidentských volbách oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) spoluobčanům, že se budou zvyšovat některé daně. Kvůli konsolidaci veřejných financí se zvedne sazba u tabákových výrobků a slazených nápojů.

Slovensko čeká v příštím roce konsolidace veřejných financí na úrovni procenta HDP, uvedl Fico po pondělním kontrolním dni na ministerstvu financí, které vede jeho stranický kolega Ladislav Kamenický. Vládní koalice se zatím dohodla na vyšším zdanění tabákových výrobků a slazených nápojů, které by do rozpočtu mělo přinést sto milionů eur.

Fico prohlásil, že jeho vláda zdědila nejhorší veřejné finance v EU. Jednat se proto bude i o dalších opatřeních. Sám navrhuje například výrazné snížení počtu zaměstnanců ve státní správě. "Nejsem podporovatelem zvyšování daně z přidané hodnoty, na zvyšování DPH tu máme pravici. Navzdory tomu musíme přijmout nějaké rozhodnutí," vysvětlil podle TASR.

Od ledna 2025 se podle koaliční dohody zvýší daně u tabákových výrobků a nápojů s přidaným cukrem či sladidly. "Tam vidíme cestu získat určité zdroje do státního rozpočtu. Toto není téma, které by se týkalo sociálního standardu lidí, protože lidé mají vždy alternativu," zmínil premiér.

Ministr Kamenický připomněl, že od příštího roku budou nově zdaněny také elektronické cigarety či další výrobky obsahující nikotin.

Podle Fica se budou hledat a následně schvalovat další opatření, jejichž cílem bude konsolidace veřejných financí. "Je tam několik variant, jak postupovat, ale na závěrečné rozhodnutí si musíte ještě počkat, protože to budou poměrně náročná politická jednání," dodal.

Oznámení o zvýšení daní přichází pouhé dva dny po úspěchu koaličního kandidáta Petera Pellegriniho v prezidentských volbách. Pellegrini v nich porazil exministra zahraničí Ivana Korčoka. Do funkce nastoupí v červnu, kdy skončí mandát prezidentky Zuzany Čaputové.

Stalo se
Sport
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Navždy. Rychlobruslařky Sáblíková a Zdráhalová si v bílém řekly ano

Hlavní svatební sezóna je v plném proudu, zatímco další rychlobruslařská sezóna teprve začne. Z hvězdného českého bruslařského páru už sice bude pokračovat jen Nikola Zdráhalová, ale v těchto dnech si pojistila podporu legendární Martiny Sáblíkové. Co se stalo?  

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí bude proměnlivé, naznačuje předpověď na nadcházející dny

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Karlovy Vary

Karlovy Vary hostí slavný festival. Můžete potkat Hoffmana či Gyllenhaalovou

Již v pátek odstartuje Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde ani letos nebudou chybět velké hollywoodské hvězdy. Pořadatelé proto prozradili, kdy je lidé budou moci v lázeňském městě na západě Čech potkat. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price předvádí na internetu žárlivé scény!

Modelka Katie Price prožívá po propuštění svého čtvrtého manžela Leeho Andrewse z vězení bouřlivé období plné žárlivosti a nejistoty. Osmačtyřicetiletá celebrita zuřivě reagovala na sociální síti Instagram poté, co jedna z fanynek poslala jejímu muži explicitní fotografii, na které pózovala v kožené sukni a punčochách, s výzvou, aby na Katie zapomněl a nechal se od ní opatrovat. Price veřejně sdílela snímek této zprávy a dotyčnou ženu zkritizovala s tím, že se za její chování na sociálních sítích stydí.