Fico pravděpodobně bude premiérem, píší slovenská média

Robert Fico
Robert Fico, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
Marek Novotný 6. října 2023 21:00
Sdílej:

Předseda Smeru Robert Fico, který je favoritem na post slovenského premiéra, v pátek řekl, že většina medializovaných zpráv o vývoji povolebních jednání se nezakládá na pravdě. Zároveň dodal, že nehodlá nic blíže komentovat, dokud nedojde k dohodě.

Fica nyní čeká setkání s předsedou SNS Andrejem Dankem, který uvedl, že chce, aby se následně oba střetli i s Peterem Pellegrinim, jehož strana Hlas-SD se k průběhu jednání rovněž nechce vyjadřovat.

"Hlas-SD nebude komentovat probíhající jednání o sestavení vlády. Naší prioritou je dát Slovensku stabilní a zodpovědnou vládu a prosadit co nejvíc priorit z našeho programu pro lidi," uvedla mluvčí strany Patrícia Medveď Macíková pro TASR.

Slovenská média v pátek napsala, že novou vládní koalici s největší pravděpodobností utvoří Smer, Hlas a SNS, přičemž Fico se stane premiérem a Pellegrini předsedou parlamentu. Ještě o den dříve kolovaly zvěsti, že předseda Hlasu aspiruje na post v čele kabinetu.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku proběhly v sobotu. Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).

Stalo se
Světové celebrity
StarDance

StarDance 2026 se blíží. Co vše zatím víme?

Oblíbená taneční show StarDance se na podzim roku 2026 vrátí na obrazovky České televize se svou v pořadí již čtrnáctou řadou. Diváci se mohou těšit na nové hvězdné tváře i návrat jedné z nejvýraznějších osobností historie tohoto pořadu. Přípravy jsou v plném proudu a jména prvních soutěžících již začínají plnit stránky médií.

Světové celebrity
Princezna Kate se svými dětmi

William a Kate slaví s dětmi po dvou letech Velikonoce!

Britská královská rodina letos oslavila Velikonoce v plném složení. Princ a princezna z Walesu se po dvouleté pauze vrátili k tradiční velikonoční bohoslužbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. V neděli 5. dubna doprovodili Williama a Kate také všechny jejich tři děti – dvanáctiletý princ George, desetiletá princezna Charlotte a sedmiletý princ Louis.

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West se postaral o další skandál. Slavný festival kvůli němu přišel o hlavního sponzora

Hudební festival Wireless čelí další tvrdé ráně. Poté, co se na organizátory snesla vlna kritiky za angažování kontroverzního rappera Kanyeho Westa jako hlavního interpreta, oznámil odchod nejvýznamnější partner akce – společnost Pepsi. Nápojový gigant se rozhodl ukončit dlouholetou spolupráci, která trvala již od roku 2015 a zahrnovala i oficiální název události „Pepsi MAX presents Wireless“.

Světové celebrity
Keir Starmer na návštěvě Washingtonu.

Kanye West už leze krkem i politikům! Starmer se naštval, Británie zvažuje zákaz vstupu do země

Britský premiér Sir Keir Starmer vyjádřil vážné znepokojení nad tím, že hlavní hvězdou letošního londýnského festivalu Wireless má být americký rapper Kanye West, nyní známý jako Ye. Podle premiéra je rozhodnutí organizátorů pozvat osmačtyřicetiletého umělce „hluboce znepokojující“, a to především s ohledem na jeho dřívější antisemitské výroky a oslavu nacismu. Starmer zdůraznil, že antisemitismus v jakékoli podobě je odporný a je odpovědností všech zajistit, aby se židovská komunita cítila v Británii bezpečně.