Fico získal důvěru parlamentu pro svou novou vládu

Kabinet Roberta Fica (Směr-SD) získal důvěru Národní rady (NR) Slovenské republiky. Poslanci ve Sněmovně odsouhlasili programové prohlášení vlády v počtu 78 poslanců ze 143 přítomných, proti bylo 65.

Rober Fico

Vládní program poslancům předložil premiér ještě minulý týden a požádal je o vyslovení důvěry kabinetu. Diskuse trvala čtyři dny, vystoupilo v ní přes 70 řečníků, zejména z opozice.

Její zástupci vládnímu programu vyčítali nedostatek konkrétních a jasných cílů. V závěru diskuse premiér poděkoval řečníkům a dodal, že členové vlády diskusi sledovali a že ve více vystoupeních viděl podnětné myšlenky.

Podle nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) má Slovensko nejhorší zkušenosti právě s Ficovými vládami. "Vždy je provázela korupce, vulgárnost, naše země stagnovala, a ta poslední skončila vraždou novináře a jeho snoubenky," uvedl předseda PS Michal Šimečka.

Programové prohlášení podle agentury TASR deklaruje prioritu silného sociálního a právního státu založeného na principech tržního hospodářství, které je dobře regulováno a potřebně upraveno. Vláda vyjádřila závazek obnovit partnerský dialog na všech úrovních a respektovat oprávněné požadavky partnerů.

V souladu s tím chce nová vláda podniknout kroky směřující k modernizaci a efektivitě státu, s důrazem na sociální jistoty, konkurenceschopné podnikatelské prostředí, zlepšení kvality vzdělávání a zdravotní péče a posílení důvěry veřejnosti ve spravedlnost a právní stát. Zároveň však zdůraznila, že důležité vnitrostátní sociálně-ekonomické cíle neumožní další zvyšování výdajů na obranu.

V rámci svého programu se vláda zavázala zastavit zneužívání bezpečnostních složek k politickým cílům a uklidnit polarizovanou společnost. Rovněž věnuje pozornost národnímu sebevědomí, posilování suverenity, státnosti a zdravého vlastenectví, s důrazem na úctu k státním symbolům, národním a kulturním tradicím.

Ohledně zahraniční politiky se vláda zavázala pokračovat v podpoře řešení konfliktu na Ukrajině, které respektují principy mezinárodního práva, včetně nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Tato podpora má být poskytována v souladu s mezinárodně uznanými hranicemi a právem Ukrajiny na sebeobranu.

Slovenská vláda také plánuje aktivně vystupovat proti zrušení práva veta při rozhodnutích Evropské unie, která vyžadují jednomyslný souhlas všech členských států. Taktéž se postaví proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských zemí na EU. Přestože někteří členové tříčlenné vládní koalice vyjádřili kritiku některých rozhodnutí a kroků EU, považuje slovenská vláda členství v unii za nenahraditelné.

V obsáhlém dokumentu s názvem "Lépe, klidněji a bezpečněji žít", který má 88 stran, vláda slibuje zavedení bankovní daně a vyšší zdanění pro občany s vyšším příjmem. Naznačuje také vyšší zdanění mimořádných zisků firem, což částečně inicioval předchozí kabinet. Majitelé dvou nebo více nemovitostí určených k bydlení by měli čelit vyšší majetkové dani.

Plánuje se rovněž zvýšení daní z tabáku a lihu a uvažuje se o zdanění slazených nápojů. Vláda rovněž potvrdila svůj odmítavý postoj k poskytování vojenské pomoci Ukrajině, která čelí ruské vojenské invazi.

Témata: Rober Fico | Slovensko

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější