Ficova blamáž, reaguje Matovič na výsledky slovenského referenda o volbách

Sobotní slovenské referendum o ústavních změnách pro předčasné parlamentní volby je kvůli nízké volební účasti neplatné. Zúčastnilo se ho 27,25 procenta voličů. Výsledky sčítání hlasů dnes dopoledne potvrdila státní volební komise, řekl novinářům její předseda Ladislav Orosz. Podmínkou pro platnost hlasování bylo, aby se ho zúčastnila více než polovina oprávněných voličů.

Robert Fico

Referendum se týkalo doplnění ústavy tak, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat na základě rozhodnutí parlamentu nebo plebiscitu. Podle slovenského statistického úřadu 97,51 procenta z celkového počtu hlasujících v referendu podpořilo návrh ústavních změn. Z dostupných informací vyplývá, že plebiscitu se nezúčastnilo mnoho lidí, kteří by v něm hlasovali proti. Svou neúčastí tak přispěli k jeho neplatnosti.

Podle prezidentky Zuzany Čaputové je s ohledem na stávající vnitropolitickou krizi na Slovensku nevyhnutelné, aby poslanci co nejdříve přijali změnu ústavy týkající se předčasných voleb, byť výsledek referenda není platný. Sněmovna už loni v prosinci vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera, která na základě pověření prezidentky prozatím sice zůstala v úřadu, ale jen s omezenými pravomocemi.

Nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) bývalého premiéra Igora Matoviče označilo účast v referendu za blamáž šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, která daňové poplatníky přišla na téměř 11 milionů eur (263 milionů korun). Právě Směr-SD shromáždil loni v létě nejvíce podpisů občanů pod petici za vypsání referenda, kterému nepředcházela výraznější kampaň.

"Přijímáme plnou odpovědnost za výsledek referenda," řekl Fico novinářům v reakci na výsledky hlasování. Tvrdil, že ze strany médií, vládních stran a prezidentky šlo o dosud nejvíce ignorované referendum na Slovensku. Dodal, že pokud se lidé, kteří přišli hlasovat, zúčastní i příštích parlamentních voleb, nastane v zemi politická změna.

Podle listu Denník N referendum není pro Směr-SD úspěchem, ale ani fiaskem. List dodal, že účast v sobotním plebiscitu byla čtvrtá nejvyšší ze všech devíti dosavadních referend na Slovensku. Deník Sme uvedl, že referendum posloužilo Ficovi pouze pro vlastní prezentaci.

Jen na jedno referendum v novodobé historii země přišla více než polovina oprávněných voličů. Šlo o plebiscit v roce 2003 o vstupu Slovenska do Evropské unie.

Část nynější slovenské opozice dlouhodobě usiluje o nové volby. O nich pak v tomto týdnu začaly jednat i strany původní čtyřčlenné vládní koalice, když Heger vzdal snahu o shromáždění nové většiny v nynější sněmovně. O poslaneckém návrhu úpravy ústavy ohledně zkrácení volebního období parlamentu, což bylo i předmětem sobotního referenda, by slovenská sněmovna měla hlasovat příští týden.

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější