Filozof: Je nemorální radit blízkým ohledně životních rozhodnutí

Radit přátelům a příbuzným v zásadních životních rozhodnutích, jako je například přijetí nového zaměstnání nebo založení rodiny, je nemorální. Ve svém novém článku, o kterém napsal list The Guardian, to uvádí morální filozof Farbod Akhlaghi z Cambridgeské univerzity. Každý člověk má podle něj právo na "sebeautorství", takže musí sám rozhodovat o záležitostech, které mohou jeho život změnit.

lidé

Akhlaghi v novém článku pro filozofický časopis Analysis tvrdí, že toto právo je porušováno i dobře míněnými radami přátel a rodiny ohledně zásadních životních rozhodnutí.

Filozof argumentuje tím, že je nemožné vědět, zda blízkému člověku prospěje transformativní zkušenost, jako je nová práce, narození dítěte nebo studium na univerzitě, dokud není po ní. Je proto podle něj na nich samotných, aby to zjistili. Teprve nezávislá volba navíc lidem umožní poznat sama sebe, své hodnoty a preference, zdůrazňuje Akhlaghi.

Díky rozhodování o sobě samých lidé podle filozofa získávají určitý stupeň "sebeautorství." Akhlaghi tvrdí, že zasahovat do transformační volby někoho jiného je ospravedlnitelné pouze konkurenčními morálními hledisky, například pokud by tím mohla být způsobena újma ostatním.

"Schopnost vidět, že osoba, kterou jsme se stali, je výsledkem rozhodnutí, která jsme učinili sami za sebe, je velmi důležitá," uvádí filozof. "Existuje spousta různých důvodů, proč se můžeme snažit zasáhnout - některé jsou sobecké, jiné dobře míněné - ale ať už je naše motivace jakákoli, můžeme způsobit značnou škodu, a to i lidem, které máme nejraději," dodává.

Akhlaghi naznačuje, že čím je pravděpodobnější, že volba ovlivní něčí "základní identitu a hodnoty", tím silnější morální důvody lidé potřebují, aby mohli zasáhnout do rozhodovacího procesu někoho jiného. Proto je snazší radit kamarádovi, jestli si má dát cheeseburger než jestli má jít na univerzitu.

Témata: lidé

Počet kybernetických incidentů se po lednovém nárůstu vrátil do průměru

10.03.2023 15:00 Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro…

NÚKIB varuje před TikTokem. Označil ho za bezpečnostní hrozbu

08.03.2023 19:49 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a…

Výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv. Tvrdí…

06.03.2023 08:44 První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích.…

Češi recyklují stolní počítače, s mobily už je to horší

25.02.2023 13:38 Vysloužilé mobilní telefony lidé v Česku nejčastěji nechávají doma a nepoužívají je, končí jich tak…

Unikátní záběry Titaniku: Experti zveřejnili po téměř 40 letech vzácné…

16.02.2023 09:47 Americký oceánografický institut zveřejnil vzácné video potopeného Titaniku na dně Atlantského…

Twitter umožnil platícím uživatelům psát tweety o rozsahu 4000 znaků

09.02.2023 16:32 Americká internetová společnost Twitter umožnila předplatitelům své služby Twitter Blue ve…

Související:

Nejnovější