Firmy s tržbami do dvou milionů korun mají čas na odhlášení z odvodů DPH do čtvrtka

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 5. prosince 2022 16:22
Sdílej:

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.

Zvýšení limitu tržeb pro odvod DPH z jednoho na dva miliony korun stanovila novela daňového zákona, kterou na konci listopadu podepsal prezident Miloš Zeman. Firmy, které dosud nebyly plátci DPH a v listopadu a v prosinci nepřekročí dvoumilionový objem tržeb, tak nebudou muset podávat žádost o registraci k této dani.

Firmám, které dosud DPH platily, ale nově tuto povinnost mít nebudou, dává zákon možnost podat do 8. prosince žádost o zrušení registrace. "Tím bude také stávajícím subjektům s obratem nad jeden milion korun, ale méně než dva miliony korun nově umožněno reálně vstoupit do paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob pro rok 2023. Tento režim není určen pro plátce daně z přidané hodnoty," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že žádost o zrušení registrace k DPH lze podat pouze elektronicky. Firmy k tomu využijí formulář Žádost o zrušení registrace, který je k dispozici na portálu www.mojedane.cz.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá. 

Počasí
Letní příroda

První předpověď počasí na příští týden. Návrat tropů je v nedohlednu

Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Marek Eben

Marku Ebenovi se nedaří předat vzkaz. Češi ho zase zmínili jako možného prezidenta

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Sport
Petra Kvitová

Kvitová dala sbohem osudovému Wimbledonu. Teď ji čekají poslední zápasy

Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.