Dvě společnosti ze skupiny Agrofert musí vrátit přibližně 4,6 milionu korun získaných z dotací. Kontrola z ministerstva financí odhalila pochybení u šesti jejich projektů. Resort také podal trestní oznámení na hodnotitele jednoho projektu. Dnes o tom informoval server iROZHLAS.cz. Podle Agrofertu byla pochybení pouze marginální. Holding podle jeho mluvčího Pavla Heřmanského všechny vratky uznal a zaplatil.
Prověrku 11 dotací, které dostaly firmy ze skupiny Agrofert, požadovala Evropská komise kvůli tomu, že při auditu střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) se nekontrolovaly všechny projekty týkající se firem z holdingu. Kontrolu podle iROZHLASU prováděli nejdříve úředníci ministerstva průmyslu a obchodu a poté ministerstva financí.
Úředníci prověřovali projekty Výzkumného ústavu organických syntéz (VUOS), který působí v chemickém průmyslu, zemědělských společností Primagra a Farmtec, společnosti Fatra, Kosteleckých uzenin a firmy Penam. Chyby v dotacích našli úředníci u šesti projektů.
Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský pro iROZHLAS uvedl, že u kontrolovaných dotací jde o formální nedostatky, které vznikly například z důvodu přehlédnutí. "Marginálnost pochybení, která nám vytknul auditní orgán, dokazuje i to, že u pětice výzkumných projektů, byla společnosti koncernu Agrofert vyměřena vratka na nejnižších možných úrovních - například 0,01 procenta či 0,14 procenta z výše poskytnuté dotace," řekl dnes Heřmanský ČTK. Holding také podle něj všechny vratky uznal i zaplatil.
U projektů VUOS našli kontroloři pochybení u pěti prověřovaných dotací dohromady za více než 77 milionů korun, vrátit by měl zhruba čtyři miliony. "Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku," uvádí zpráva auditorů. Dalších 600.000 korun by měl vrátit podnik Farmtec.
Úředníci také zjistili, že VUOS neměl dotaci na jeden z projektů vůbec dostat, protože podle autorů ministerstva financí projekt nesplnil některá požadovaná kritéria. "Projekt měl být vyřazen z hodnocení," uvedli.
Laďka Něrgešová je už nějaký čas opět součástí týmu, který na Primě pro televizní diváky připravuje zprávy ze šoubyznysu. Snad každý v Česku ví, čím si moderátorka prochází, přesto se sama rozhodla vrátit na obrazovku. A nejen tam. Nemá totiž problém ani vyrazit mezi lidi.
Evropská unie se rozhodla pro další zpřísnění vízové politiky vůči ruským občanům. Nově jim už nebudou vydávána víza, která slouží k opakovaným cestám na území členských států. Rusové budou muset žádat o povolení v případě každé cesty do EU.
Britský král Karel III. už i oficiálně připravil mladšího bratra Andrewa o tituly prince a vévody z Yorku. Panovníkův sourozenec také nemůže nadále používat oslovení "Jeho královská Výsost". Informoval o tom britský deník Guardian.
Poměrně teplé podzimní počasí se očekává i během právě začínacího týdne. Svatý Martin tak na bílém koni nedorazí, dokonce i na horách bude díky inverzi svítit sluníčko. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podzimní kolo Sbírky potravin potvrdilo, že solidarita a ochota pomáhat jsou v Česku živou tradicí. Lidé po celé republice darovali celkem 719 tun potravin a drogerie, což představuje nárůst o 15 procent oproti minulé sbírce. Jen potravin se vybralo 645 tun, což odpovídá více než 1 290 000 porcím jídla. Dalších 74 tun tvořily hygienické potřeby.
Odcházející ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že výdaje i příjmy státního rozpočtu pro příští rok odsouhlasili nezávislí experti. Na kritiku ze strany Andreje Babiše (ANO) reagoval i končící premiér Petr Fiala (ODS). Babiš se podle jeho názoru neustále jen vymlouvá.
Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš si opět postěžoval na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle Babiše v něm chybí desítky miliard na výdaje. Současný kabinet v týdnu podal v souladu s ústavou demisi.
Simona Stašová i její maminka Jiřina Bohdalová mají důvod, proč se těšit na závěr letošního roku. Prvně jmenovaná se stane babičkou a druhá dokonce prababičkou. Simonin syn Vojtěch totiž čeká prvního potomka. Jak se na vnouče těší matka nastávajícího otce?
Šest let uplynulo v říjnu od smrti Karla Gotta, ale tentokrát se až tolik nevzpomínalo, protože rodina polevila ve svých aktivitách. Na nejslavnějšího českého zpěváka se ale samozřejmě nezapomnělo. Připomněli ho jiní lidé.
Až 16 hodin mohou trvat nedělní výpadky dodávek energií na Ukrajině po posledních ruských útocích, uvedla společnost Ukrenergo, která spravuje distribuční síť v zemi. Informoval o tom britský deník Guardian. Energetici budou provádět nezbytné opravy.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.