Senátor Pavel Fischer dnes podal kandidátní listinu do prezidentských voleb, podepsalo mu ji 54 poslanců a senátorů. Kandidaturu mu podpořili i čtyři senátoři z předchozího volebního období. Pod listinou jsou podle Fischera podepsáni vládní politici, ale i třeba zástupci hnutí ANO, řekl novinářům před dnešním odevzdáním kandidatury na ministerstvu vnitra. Kandidaturu dosud podalo 12 zájemců o účast v prezidentských volbách.
Do voleb Fischera podpořilo 20 poslanců a 34 senátorů. "Z toho ale zřejmě budou čtyři (podpisy) neplatné, protože senátorům, kteří mi to podepisovali, mezitím skončil mandát," řekl. Stál o to, aby měl podporu z obou komor Parlamentu, i když podle zákona stačí k podání kandidatury deset podpisů senátorů, 20 poslanců nebo 50.000 občanů. "Je to pro mě vizitka, že jako prezident budu umět pracovat s Parlamentem s oběma komorami napříč, mám tam dokonce podepsané senátory zvolené například za hnutí ANO nebo další, to znamená nejenom vládní," doplnil. Fischer patří do trojice kandidátů, které podpořila vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Dalšími jsou bývalá rektorka Danuše Nerudová a generál Petr Pavel.
Na ministerstvu vnitra podle Hany Malé z odboru tisku ministerstva dosud podalo kandidátní listinu 12 uchazečů. Vedle Fischera to jsou například Nerudová, senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. V příštích dnech se tak chystají učinit Pavel, předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo podnikatel Karel Diviš.
K Babišovi Fischer poznamenal, že největším soupeřem si je on sám. "Protože je v konfliktu zájmů, protože je trestně stíhán, protože je ve vážném podezření, že podváděl s přijímáním dotací," řekl.
Fischer chce voliče přesvědčit nejen svou prací v Senátu, kde byl opětovně zvolen předsedou bezpečnostního a zahraničního výboru, ale i osobním kontaktem. Novinářům řekl, že několikrát týdně za nimi vyráží. "Pro politika je nejlepší, když projde testem voleb. A já jsem tím testem už jednou prošel včetně prezidentské volby. Takže vím, co umím a znám svoje voliče. A vím, že oni znají mě," doplnil.
Fischer byl v minulosti velvyslancem ve Francii a v Monaku. Kromě ministerstva zahraničí působil také v Kanceláři prezidenta republiky a jako ředitel organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Zúčastnil se volby prezidenta v roce 2013, skončil třetí, na podzim 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 12.
Do českých kin ještě během května dorazí nový film režiséra Jana Svěráka. Ve snímku exceluje několik zkušených herců, mezi které by jistě zapadl i tvůrcův otec. Zdeněk Svěrák se ale na projektu podílel jinak. Před kamerou ho nečekejte.
Státní vyznamenání sice v Česku uděluje prezident, ale do procesu vstupují i další lidé, například poslanci. Petru Pavlovi se chystají navrhnout jeho předchůdce v úřadu, zaznívá i jméno známého televizního moderátora.
Čeští hokejisté rozhodně nevstupovali do letošního mistrovství světa ve Švýcarsku jako favorité. Vždyť chybí David Pastrňák, Martin Nečas stále hraje v NHL o Stanley Cup. Pozici si však navzdory některým rozpačitým výkonům pomalu vylepšují.
Napjatá je momentálně situace kolem Knihovny Václava Havla, která mimo jiného pečuje o odkaz bývalého českého a československého prezidenta. Vznikl totiž spor mezi vedením a zaměstnanci, nejistota panuje i ohledně financování instituce. Ke kauze se vyjádřila i bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Češky mohly ještě v posledních dnech žít v omylu a myslet si, že jeden z našich nejbohatších mužů je k mání. Pak ale přišla narozeninová oslava moderátora Leoše Mareše, která ukázala, jak to s Danielem Křetínským doopravdy je.
Princ William si ve středu večer nemohl nechat ujít jednu velkou sportovní událost, kde si částečně ukradl pozornost pro sebe, ačkoliv to nejdůležitější se odehrávalo na hřišti. Co se tam přesně stalo?
I politici reagovali na čtvrteční tragédii v Pardubicích, kterou vyšetřuje policie. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) došlo k šílenému a nepochopitelnému činu. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib konstatoval, že podobné případy se nesmí opakovat.
Leoš Mareš měl v dubnu kulaté padesátiny, ale stránky médií plní i v průběhu května. Například vyšlo najevo, že bude opět moderovat televizní talentovou show SuperStar. Do toho vyšlo najevo, že hvězda Evropy 2 uspořádala další narozeninovou oslavu.
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Čtvrteční napadení u školy v Pardubicích má tragické následky. Policie oznámila, že napadená osoba podlehla zraněním po převozu do nemocnice. Údajně má jít o dívku, která se rozešla se zadrženým útočníkem.
Jiřina Bohdalová byla v květnu středem pozornosti, protože měla půlkulaté 95. narozeniny. Ke gratulantům logicky patřila i její dcera Simona Stašová, která se i po 71 letech, co tady je, má se svou slavnou matkou stále o čem bavit.