Nadační fond Neuron ukončil spolupráci s matematikem a podnikatelem Karlem Janečkem kvůli jeho proslovu při pátečním vyhlášení hudební ankety Český slavík. Janeček mimo jiné kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí. Fond se od jeho vyjádření distancoval.
Podle představitelů Neuronu popírá vědecké důkazy a zejména zlehčuje průběh nemoci covid-19 u dětí. Stanovisko dnes publikoval na svém webu. Janeček v roce 2010 fond Neuron založil.
"Naše poslání je podporovat vědu založenou na faktech, která vede ke zlepšení života a ve které není místo pro nepodložené názory, ideologie nebo domněnky. Jsme nezávislí na jednání nebo názorech jakékoli konkrétní osoby," uvedl fond v prohlášení, pod kterým je podepsáno několik vědců, včetně předsedy Vědecké rady nadačního fondu Jana Konvalinky.
"Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje," prohlásil mimo jiné v pátek Janeček. V sobotu ČTK sdělil, že sociální zodpovědnost k umění patří. Podle něj je zodpovědné a správné vyjádřit veřejně vlastní názor na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, která jim podle něj přímo nijak neškodí. Janeček za obnovením hudební ankety Český slavík po čtyřech letech stojí.
Fond poukázal na to, že v poslední době sílí Janečkovy mediální aktivity, ve kterých Neuron zmiňuje. "K tomu správní rada uvádí, že pan Janeček o fondu nerozhoduje a na jeho chod nemá žádný vliv. Je pouze historickým zakladatelem a do letošního roku jedním z desítky mecenášů," uvedl fond. Janečkovy názory jsou podle prohlášení fondu soukromé a v případě vakcinace jsou v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců, se kterými Neuron spolupracuje. "Vzhledem k jeho prohlášením není další spolupráce mezi NF Neuron a Karlem Janečkem možná," dodal fond.
Nadační fond Neuron má za cíl zvýšit prestiž vědců v Česku. Od roku 2010 ocenil téměř 100 vědců a vědkyň.
Na Janečkův proslov reagovala v sobotu také televize Nova, která vyhlášení Českého slavíka v přímém přenosu vysílala. Uvedla, že bude muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě předejít v budoucnu podobným excesům, které se podle ní odehrály. Televize uvedla, že do složení hostů či do obsahu jejich projevů nezasahuje. "Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě - kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory," dodala Nova.
Veronika Žilková tráví předvánoční čas na horách, konkrétně na Černé hoře v Krkonoších, kde ji ale potkala velká nepříjemnost. Populární herečka na sociální síti prozradila, co se jí stalo. I když to zprvu bylo jinak, nakonec má celá příhoda šťastný konec.
Úřad vlády a ministerstva od ledna zeštíhlí v součtu o 322 úřednických míst. Počítá s tím nová systemizace služebních a pracovních míst, kterou schválila vláda Andreje Babiše na pondělním zasedání. Kabinet mimo jiné podpořil senátní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu o možnost kontrolovat i veřejnoprávní média a poslanecký návrh na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda se zabývala i výdaji na obranu a zrušila a znovu vypsala výběrové řízení na předsedu či předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění.
Česko se v předminulém týdnu naposledy rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Po jeho úmrtí bylo nějaký čas jiné i vysílání Evropy 2, jejíž tváří Hezucký byl. V pátek jeho nerozlučný parťák Leoš Mareš oznámil, co bude dál.
Výhrady prezidenta Petra Pavla k vládnímu angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé) trvají. Uvedl to Pražský hrad po pondělním jednání obou politiků. Prezident doporučil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby Turka na ministra nenavrhoval. Pavel dal najevo, že je jinak připraven poslance nejmenovat členem vlády.
Loni byl závěr roku v rodině hitmakera Marka Ztraceného ve znamení smutku, ačkoliv se stal Slavíkem. Zemřel mu totiž tatínek. Největší rána to byla pro zpěvákovu maminku, které se její slavný syn rozhodl splnit přání.
Moskvou otřásla v pondělí ráno exploze, kterou nepřežil generál Fanil Sarvarov. Potvrdil to Vyšetřovací výbor Ruské federace. Na událost upozornila britská BBC, podle které není vyloučeno, že za smrtící výbuch jsou zodpovědní Ukrajinci.
Blížící se Vánoce umí být i tíhou. Vyprávět o tom může Veronika Arichteva, která si krátce před svátky opět uvědomila, o co letos přišla. Sympatické herečce v letošním roce zemřel tatínek, následně s manželem Biserem přišli o miminko.
Policie od uplynulého víkendu vyšetřuje případ vraždy v Olomouckém kraji. Zemřela žena, jedna osoba byla zadržena. Podle dostupných informací se v domě na Šternbersku střílelo.
Diváci populárního pořadu Prostřeno by možná brali jako vánoční dárek, pokud by bylo oznámeno, že se k namlouvání komentáře vrátí Jana Boušková. Podle nejnovějších informací to každopádně nevypadá, že by se k něčemu takovému schylovalo.
Charitativní organizace prince Harryho a Meghan Markleové prochází v těchto dnech výraznými změnami, které doprovází odchod několika klíčových pracovníků. Podle zpráv deníku Daily Mail opustili nadaci v uplynulém týdnu tři zaměstnanci, mezi nimiž je i ředitelka programů a provozu Kristen Slevinová. Tato manažerka, jejíž roční plat dosahoval 146 tisíc dolarů, patřila k důležitým postavám týmu, který manželé vybudovali po svém odchodu z Británie.
Britský herec Idris Elba způsobil na sociálních sítích pořádný rozruch, když na svůj TikTok přidal video z muzea Madame Tussauds. V krátkém klipu pózuje vedle voskových figurín všech dosavadních představitelů Jamese Bonda, přičemž kamera se nakonec zastaví u něj, zatímco v pozadí hraje ikonická znělka agenta 007. Fanoušci okamžitě začali spekulovat, zda třiapadesátiletý představitel Luthera konečně nepotvrdil své převzetí role po Danielu Craigovi.