Léčbu duševních problémů bude ve Francii od příštího roku hradit stát. S odvoláním na prezidenta Emmanuela Macrona to dnes uvedla agentura AP. Francouzská vláda zavedla bezplatné terapie pro děti a teenagery na jaře a nyní oznámila, že na ně bude mít nárok kdokoli, komu lékař vystaví žádanku. Psychiatrická léčba už se v zemi z velké části proplácí ze všeobecného zdravotního pojištění.
"Duševní zdraví je zásadní problém, který se v naší zemi nedostatečně řeší. Prostředky poskytnuté v průběhu let k řešení tohoto problému neodpovídaly jeho velikosti," uvedl Macron na konferenci s odborníky na duševní zdraví.
Macronův kabinet rovněž slíbil, že v psychologických centrech provozovaných státem vytvoří více pracovních míst. Díky tomu by měli získat lepší přístup ke zdravotní péči lidé, kteří žijí na venkově a na prohlídku často čekají i několik měsíců.
Psychologové, kteří podobná opatření dlouhodobě požadovali, oznámení vítají. Podle odborníků měla podobná iniciativa vzniknout už dávno, zejména s přihlédnutím k pandemii covidu-19, která u mnoha lidí způsobila nebo prohloubila psychické obtíže.
Vláda podle Macrona nechtěla vidět význam duševního zdraví, zatímco se koronavirová infekce šířila zemí, dokud jí nedošlo, že následky pandemie mohou být nejen fyzické, ale i psychické.
Ve Francii prudce přibylo dětí, které hledají psychologickou pomoc a zdravotníci registrovali i zvýšený počet pokusů o sebevraždu, zejména mezi dospívajícími. Psychické zdraví dětí negativně ovlivnily uzávěry škol, uvedl Macron.
Podle prezidenta trpí depresí asi 20 procent Francouzů. Z vládního průzkumu ze začátku září vyplynulo, že sebevražedné myšlenky pociťovalo v průběhu roku až deset procent respondentů. To je dvakrát více než v dotazováních provedených před vypuknutím pandemie.
Nárůst počtu lidí, kteří hledají pomoc kvůli úzkostem, depresím, závislostem a dalším zdravotním potížím, hlásí odborníci z mnoha zemí. K duševním problémům podle nich přispěla nucená izolace, uzávěry či zákazy vycházení. Péči o pacienty rovněž ovlivnilo přesměrování finančních prostředků určených na péči o duševní zdraví a jejich využití k boji proti koronaviru.
Státní systémy zdravotní péče v Británii, Německu a některých dalších zemích už například terapeutická sezení proplácejí. V České republice si lidé mohou najít psychologa, který spolupracuje se zdravotní pojišťovnou. Psychiatrická péče je z velké části hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, by mohl brzy vyměnit britské sychravé počasí za slunný exil v Bahrajnu. Podle královského životopisce Andreje Lownieho, autora knihy Entitled: The Rise and Fall of the House of York, se o tomto kroku v diplomatických kruzích vážně uvažuje. Pro Andrewa by přesun na ostrov v Perském zálivu znamenal únik před neustálým drobnohledem britských médií i veřejnosti.
Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.
Britský princ Harry u Vrchního soudu v Londýně ostře zaútočil na vydavatele deníku Daily Mail. V emotivním svědectví obvinil společnost Associated Newspapers Ltd (ANL) z toho, že se ho svými praktikami snažila dohnat „k drogám a alkoholu“. Podle vévody ze Sussexu vydavatelství svou obsesí sledovat každý jeho krok udělalo ze života jeho manželky Meghan „naprosté utrpení“.
Americká viceprezidentská rodina se rozrůstá. JD Vance a jeho manželka Usha v úterý prostřednictvím společného příspěvku na sociální síti Instagram oznámili, že očekávají čtvrtého potomka. Pár zároveň prozradil, že se jejich rodina v červenci rozroste o chlapce.
Ondřej Brzobohatý se konečně dočkal rozhodnutí ve svém sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou. A jistě ho těší, že soud rozhodl v jeho prospěch. Modelka by se měla hudebníkovi omluvit a zaplatit mu značnou sumu. Rozsudek ale zatím není pravomocný.
Česko čeká v noci z neděle na pondělí a během úvodního dne příštího týdne velmi zajímavá situace, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na některých místech se lidé mohou dočkat sněhové nadílky.
Expremiér Petr Fiala (ODS) o uplynulém víkendu opustil poslední z vrcholných funkcí, která mu zůstávala, protože si občanští demokraté zvolili nového předsedu strany. Fiala tak mohl konečně vyrazit na dovolenou, o kterou však v první řadě nestál on sám.
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.