Británie si za současný příliv migrantů přes Lamanšský průliv do značné míry může sama, protože utečenci míří do Spojeného království zejména díky volnějším pravidlům na pracovním trhu. Do Londýna to dnes vzkázal francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, podle něhož by Londýn měl přestat Francii poučovat a kritizovat, jelikož vina za migrační krizi leží i na něm.
"Británie není v pozici, kdy by nás mohla poučovat... a měla by nás na domácí politické scéně přestat používat jako boxovací pytel," řekl Darmanin televizní stanici CNews.
Z Londýna v posledních týdnech zaznívá na adresu Francie ostrá kritika kvůli zvyšujícímu se počtu migrantů, kteří se pokoušejí dostat do Británie přes moře. Britská vláda opakovaně obvinila sousední zemi, že nedělá dost pro to, aby migrantům v cestách přes Lamanšský průliv zabránila.
"Proč lidi míří do Calais? Aby se dostali do Británie. A proč chtějí jít do Británie? Protože britský trh práce funguje v mnoha ohledech... díky nelegálním pracovníkům," uvedl Darmanin. "Pokud by Britové zreformovali své (pracovní) právo... pak by v Calais a Dunkerku žádní lidé nebyli," dodal.
Ministr neobvykle kritickým tónem Británii vyčetl také to, že jsou to její občané, kdo francouzským bezpečnostním složkám ztěžují práci. "Chtěl bych svým britským protějškům připomenout, že neziskové organizace, které policii a četnictvu brání v práci, jsou často britské organizace s britskými občany na francouzské půdě... Pašeráci, kteří organizují sítě a zneužívají ženy a děti, mají často základny v Británii," řekl Darmanin, který se měl dnes setkat s britskou ministryní vnitra Priti Patelovou. Ta ale nakonec cestu zrušila kvůli vyšetřování výbuchu v Liverpoolu, který policie označila za teroristický čin.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona v reakci na Darmaninovo vyjádření řekl pouze to, že Británie musí s Francií dál úzce spolupracovat, aby cestám migrantů zabránila.
Minulý týden ve čtvrtek podniklo za jediný den cestu přes Lamanšský průliv více než 1000 migrantů, což je dosavadní rekord. Loni se za celý rok o plavbu pokusilo přibližně 8400 lidí, letos už je to přes 23.000 osob.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.
Česko na uplynulý týden jen tak nezapomene, protože odešel jeden z nejoblíbenějších českých herců. Dlouholeté přátelství pojilo zesnulého Jiřího Bartošku s kolegyní Dagmar Havlovou. Jak bývalá první dáma prozradila, znali se přes půlstoletí.
Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.
Tři roky po tragické nehodě na natáčení westernu Rust se Hilaria Baldwin rozhodla promluvit naplno o tom, jak hluboce tato událost zasáhla jejího manžela Aleca Baldwina – nejen psychicky, ale i fyzicky. V nově vydaných memoárech s názvem Manual Not Included popisuje chvíle plné zoufalství a obav o jeho život.