Francie musí podle Macrona dál zvyšovat investic do armády

Francie musí pokračovat ve zvyšování investic do armády, řekl prezident Emmanuel Macron v zahradě Elysejského paláce v rozhovoru s televizní stanicí TF1. Prioritami pro nadcházející roky jsou podle něj vesmír, kybernetika a námořnictvo.

Emmanuel Macron

Prezident hovořil u příležitosti oslav státního svátku 14. července. Byl to Macronův první živý rozhovor od jeho znovuzvolení do úřadu letos v dubnu.

"Válka na Ukrajině bude trvat," prohlásil Macron a dodal, že je důležité připravovat armádu na intenzivní konflikty, jako je ten na Ukrajině.

V souvislosti s energetickou bezpečností Macron vyzval ke "všeobecné mobilizaci" za snížení spotřeby energií, Rusko podle něj využívá dodávky plynu jako válečnou zbraň. "Jsme v hybridní válce," uvedl.

Francie na dodávkách ruského plynu není závislá. "Jsme v procesu naplňování našich zásobníků na 100 procent kapacity do podzimu," řekl Macron. Dodal nicméně, že je nutné se připravit na možný nedostatek energií.

Protiruské sankce podle francouzského prezidenta zasahují především ruskou ekonomiku. "Nechceme světovou válku. Chceme zastavit válku bez vedení války," řekl Macron a dodal: "V této souvislosti rostly ceny energií před válkou a rostou i nadále."

Poznámkou o tom, že nemá "ve zvyku být pod něčím vlivem" dnes Macron reagoval na nedávná zjištění investigativních médií, že firma Uber mezi lety 2013 a 2017 získávala na svoji stranu přední politiky včetně francouzského prezidenta, kteří lobbovali za její zájmy. Britská stanice BBC informovala o přátelství mezi Macronem a bývalým kontroverzním šéfem Uberu, jemuž prezident údajně slíbil, že bude ve prospěch jeho firmy reformovat zákony.

Za otevřením trhu s taxislužbami mezi lety 2014 a 2016, kdy byl ministrem hospodářství, si prý Macron stojí a "bude stát i zítra". V roce 2015 podepsal dekret, který zmírnil požadavky na udělování licencí řidičům Uberu.

Prezidentův mluvčí uvedl, že kvůli funkci bylo pro Macrona přirozené stýkat se s mnoha společnostmi zapojenými do výrazných změn, které se objevily v těchto letech v sektoru služeb, napsala BBC.

Macron dnes hovořil také o francouzské sociální politice a nezaměstnanosti, která byla tématem jeho předvolební kampaně. Macronovým cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti do roku 2027.

Macron rozhovor poskytl po vojenské přehlídce v Paříži, které se účastnilo 6300 vojáků, 64 letadel, 25 vrtulníků, 181 vozidel a 200 koní. Televize France24 průvod označila za "velmi vlastenecký, ale s poselstvím jednoty" a východní spolupráce v kontextu války na Ukrajině. V průvodu šly i menší jednotky devíti zemí, včetně jednotky čestné stráže české armády.

V tradičním projevu k armádě ve středu Macron oznámil vojenskou strategii pro nadcházející měsíce. Francie bude podle něj pokračovat ve stahování z afrických bojišť, zejména z Mali, a bude své jednotky připravovat na intenzivní konflikty, jako je právě probíhající válka na Ukrajině.

V Africe chce Francie zůstat ve druhé linii a s africkými státy více spolupracovat na diplomatické úrovni, vše v rámci boje s terorismem.

"Něco mě nutí být na sebe náročnější," řekl francouzský prezident závěrem dnešního rozhovoru. "Prezident a velitel ozbrojených sil, to s sebou nese odpovědnost," prohlásil evidentně dojatý. "Jsme silná země a tou i zůstaneme, protože máme hodně síly, kterou vybudovali naši předkové," dodal Macron.

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější