Elysejský palác dnes popřel zprávu britského deníku The Daily Telegraph, podle níž je Francie ochotna nabídnout své stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN Evropské unii, pokud budou členské státy souhlasit s plánem Paříže na vytvoření evropské armády.
Francouzský prezident Emmanuel Macron zesiluje svoje snahy o větší bezpečnostní spolupráci EU vzhledem k hluboké diplomatické krizi, kterou vyvolalo uzavření paktu mezi USA, Británií a Austrálií zvané AUKUS.
"Jasně to odmítáme. Místo (v RB OSN) je naše a také tak zůstane," uvedla ve vyjádření Macronova kancelář. "Budeme koordinovat svoje kroky s EU tak, jak to bude nutné, a se vší suverenitou," dodal Elysejský palác.
The Daily Telegraph se ve svém článku odvolával na vyjádření nejmenovaného blízkého Macronova přítele. O přenechání francouzského křesla Evropské unii se podle listu v Bruselu v poslední době často hovoří a na Paříž v tomto směru údajně vyvíjí tlak například Německo.
Francie je po odchodu Británie z EU jediným členským státem sedmadvacítky se stálým místem v RB OSN, což je orgán, který dohlíží na mezinárodní mír. Stálí členové, mezi něž se řadí kromě Francie také USA, Rusko, Čína a Británie, jako jediní v radě disponují právem veta.
Francie se dostala do diplomatické roztržky s USA, Británií a Austrálií kvůli uzavření jejich strategického paktu, v jehož důsledku Paříž přišla mimo jiné o masivní zbrojní kontrakt s Canberrou. Macron od té doby zesiluje svoje snahy o užší vojenskou a zahraničněpolitickou spolupráci členských zemí EU, v podobném duchu se vyslovují i vysocí unijní představitelé.
Ačkoliv je vznik samostatné evropské armády ještě poměrně vzdálenou vyhlídkou, Macron se podle The Daily Telegraph snaží alespoň položit její základy. Unijní lídři například tento měsíc navrhli vytvoření sil rychlé reakce o 5000 mužích, aby mohla EU okamžitě reagovat na krize podobné té, která vypukla v srpnu v Afghánistánu.
Zpráva The Daily Telegraph vyvolala pobouřené reakce některých politických lídrů ve Francii. K rychlému popření informace vyzval Macrona šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon. "Pokud je tato informace pravdivá, jedná se o akt zrady vůči státu," napsala na twitteru šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.
StarDance sice na televizní obrazovky dorazí až na podzim, ale už na konci března se diváci dozvídají první jména soutěžících. Po Martě Jandové následuje první muž. Pro mnoho lidí bude nejspíš velkou neznámou.
Čeští herci, kteří byli právě na jevišti, možná nevěřili svým očím, ale opravdu je sledovala jedna z největších hollywoodských hvězd. Byl to Leonardo DiCaprio, který momentálně v Česku natáčí nový film.
Česká tenisová rodina se podle dostupných informací opět rozrostla. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová je nově trojnásobnou maminkou. Prvorozený syn se v jeden okamžik dočkal dvou sourozenců.
Američtí politici formálně požádali Sarah Fergusonovou, exmanželku bývalého prince Andrewa, aby svědčili před komisí, která vyšetřuje případ finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Učinili tak prostřednictvím dopisu, Fergusonová dostala čas na odpověď.
Daniel Krejčík se v posledních dnech opět dostal do hledáčku médií. Řeší se totiž osud jeho vztahu s manželem Jiřím. Známý herec se po spekulacích rozhodl prolomit mlčení. Fanouškům toho ale zase až tolik neprozradil.
Bude teplo, často slunečno. Taková je nejnovější předpověď na Velikonoce, která nepochybně potěší spoustu lidí. Především v Čechách mohou nedělní maxima výjimečně vyšplhat až na 20 stupňů.
Extraligová sezóna vrcholí. I tentokrát během ní nastoupil legendární Jaromír Jágr, i když odehrál jen několik utkání. Nedávno pak hvězdný útočník naznačil konec kariéry, čímž nepotěšil některé fanoušky. Nyní jim ale dal jistou naději.
Agáta Hanychová rozhodně nechce, aby úspěšná éra jejího podcastu skončila s odchodem druhé tvůrkyně. Pilně proto pracuje na jeho nové podobě. Pomoci ji s tím může opravdu každý. Po čem se influencerka a podcasterka shání?
Legendární Jiřina Bohdalová za několik týdnů oslaví půlkulaté narozeniny. Bude to pochopitelně velká sláva. Na veřejnost unikají podrobnosti o oslavě, která se pro slavnou herečku chystá.
ČT začala už na konci března s odhalováním soutěžících, kteří se na podzim zúčastní letošní řady taneční show StarDance. První potvrzenou účastnicí je Marta Jandová, úspěšná zpěvačka a dcera legendárního rockera Petra Jandy.
Policie o uplynulém víkendu zadržela další osobu, která je podezřelá v případu teroristického útoku v Pardubicích. Jde o osobu české státní příslušnosti, kterou soud poslal do vazby. V souvislosti s případem už byli zadrženi čtyři lidé.
Česko drží palce Laďce Něrgešové, která se už skoro rok potýká s vážnými zdravotními problémy. Známá moderátorka otevřeně popsala, jak probíhá náročná léčba vážné nemoci. A vzkázala, že chce žít kvůli svým dětem.