Francie schválila zákon o povinném očkování zdravotníků a covid pasu

Francouzský parlament v noci na dnešek definitivně schválil zákon, který mimo jiné upravuje podmínky pro zavedení zdravotních pasů nebo zavádí povinné očkování proti covidu-19 veškerého zdravotnického personálu. Po čtyřech dnech a nocích diskusí a projednání více než tisíce pozměňovacích návrhů poslanci a senátoři na společné schůzi schválili společné znění zákona. Informovaly o tom agentura AFP a francouzská média.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Zákon umožní od začátku srpna rozšířit povinnost prokázat se zdravotním pasem, který dokládá bezinfekčnost, o další místa, například restaurace nebo obchodní centra. Nyní tato povinnost platí v případě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Ze zákona nakonec vypadlo kontroverzní ustanovení, že zdravotníci, kteří se odmítnou nechat očkovat, budou propuštěni. Ve schválené verzi jim hrozí jen pozastavení platu.

V dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění, pro zákon hlasovalo 156 poslanců, 60 jich bylo proti a 14 se zdrželo. K nejhlasitějším a nejvytrvalejším kritikům patřil krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon, který normu vidí jako "podmíněnou svobodu". V Senátu pro návrh zákona, který se snaží zabránit dalšímu zhoršení pandemie, hlasovalo 195 zákonodárců, 129 jich bylo proti.

Zákon ještě musí schválit Ústavní rada, nejvyšší soudní instituce ve Francii. Bude hodnotit, zda je norma v souladu s platnými zákony. Zákon radě předkládá premiér Jean Castex, který ho od začátku podporuje.

Zdravotní pas obsahuje informace o prodělání nemoci covid-19, absolvovaném očkování a testech. Od 1. srpna bude podmínkou pro návštěvu restaurací a nákupních center či pro cesty do zámořských území Francie a na Korsiku. Prokázat se pasem budou muset Francouzi také ve zdravotnických zařízeních či při vnitrostátních letech a delších cestách po železnici. Ze zákona plyne od srpna také povinnost izolovat se v případě pozitivního testu. Pro mládež začnou všechny tyto podmínky platit až 30. září, kdy už by měl být dostatek vakcín i pro tuto věkovou skupinu.

Proti zdravotním pasům v sobotu protestovalo po celé Francii 160.000 lidí. V Paříži bylo demonstrujících 11.000. Prezident Emmanuel Macron uznal právo demonstrantů vyjadřovat své názory "v poklidu, za vzájemného respektu", zároveň ale kritizoval aktéry stojící za "iracionální, někdy cynickou a manipulativní mobilizací" proti vakcínám.

Mezi demonstranty byli podle AP také zdravotníci v bílých pláštích. Mnozí z nich říkají, že na internetu kolují nepravdivé informace o očkování, mají obavy z dlouhodobých dopadů vakcíny na zdraví a žádají více času na rozhodnutí. Někteří z nich se odmítli nechat očkovat, ačkoliv vědí, že jim to od 1. srpna prakticky znemožní pracovat ve zdravotnictví.

Agentura AP také upozorňuje, že francouzská neochota nechat se očkovat může souviset se zdravotnickými skandály s vakcínami, prášky na hubnutí nebo vadnými prsními implantáty, které v minulosti otřásly důvěrou Francouzů ve zdravotnictví.

Pravidla a omezení, která zavádí právě schválený zákon, ohlásil prezident Macron již 12. července. Ministr zdravotnictví Olivier Véran po schválení normy opětovně prohlašoval, že vláda bude zdravotní pasy používat velmi vzácně a jen po omezenou dobu.

Platit by zdravotní pasy měly během nouzového stavu. Vláda původně navrhovala jeho platnost až do 31. prosince, parlament ho však schválil jen do 15. listopadu a jeho další prodloužení by opět muselo projít hlasováním v parlamentu, píše list Le Monde.

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější