Volby ve Francii: Do druhého kola zřejmě postoupí Macron a Le Penová

Šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron v prvním kole prezidentských voleb porazil krajněpravicovou rivalku Marine Le Penovou a společně s ní postupuje do kola druhého, ukazují projekce zveřejněné francouzskými médii po uzavření volebních místností. Macrona podle odhadů agentur Ifop, Opinionway nebo Ipsos volilo o čtyři až šest procent více hlasujících než Le Penovou.

Emmanuel Macron

Už během první poloviny hlasovacího času, který skončil ve 20:00, odevzdalo své hlasy všech 12 kandidátů. Jako poslední tak učinil kolem 13:00 současný prezident Emmanuel Macron, který zavítal do volební místnosti na severu Francie v departementu Pas-de-Calais. Ve stejném regionu odvolila i jeho největší soupeřka Marine Le Penová, informuje web franceinfo.

Této dvojici dávaly průzkumy dlouhodobě největší šance na postup do druhého kola, přičemž poslední sondáže nasvědčovaly těsnému vítězství Macrona, podobně jako před pěti lety. Krajněpravicová kandidátka Le Penová se však na něj během posledního měsíce výrazně dotáhla a směrem ke druhému kolu se nyní očekává výrazně vyrovnanější souboj než v roce 2017, kdy Macron získal zhruba dvě třetiny hlasů.

Předvolební analýzy upozorňovaly na riziko vysoké neúčasti a na velký podíl voličů, kteří se rozhodovali na poslední chvíli, což činilo volby značně nevyzpytatelnými. Průběžná čísla o účasti jsou dnes nižší než při posledních třech volebních cyklech, drží se však nad rekordně nízkými hodnotami z roku 2002. Tehdy podle franceinfo do 17:00 přišlo k urnám jen necelých 59 procent voličů.

Agentura AFP odpoledne informovala o odhadech, podle kterých dnes účast dosáhne zhruba 75 procent. Definitivně jasno bude po osmé hodině, kdy se zavírají volební místnosti ve velkých městech, na jiných místech hlasování končí dříve.

RTBF: Průzkumy provedené při hlasování ukazují těsný souboj Macrona s Le Penovou

Belgická zpravodajská společnost RTBF těsně před koncem hlasování ve Francii informovala o dvou průzkumech u volebních místností, jejichž výsledky nasvědčují těsnému souboji prezidenta Emmanuela Macrona s jeho největší soupeřkou Marine Le Penovou. Podle prvního odhadu volilo oba přibližně 24 procent hlasujících, druhý ukazuje vítězství Macrona asi o jeden bod. Dvojice by tak podle očekávání postoupila do druhého kola voleb konaného 24. dubna. Třetí skončil v obou průzkumech levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon s 19 procenty.

Pokud by první kolo voleb skončilo přibližně stejným výsledkem, znamenalo by to pokračování trendů z posledních dní, kdy Le Penová a Mélenchon v průzkumech stoupali, zatímco Macronova podpora slábla. Současná hlava státu si však i tento týden udržovala v odhadech mírný náskok.

RTBF o prvním průzkumu z volebního dne informovala okolo 18:00, tedy ještě před uzavřením hlasovacích místností na francouzském venkově. To nastalo v 19:00, ve velkých městech hlasování končí ve 20:00. Francouzská média do té doby nemohou zveřejňovat výsledky odhadů na základě průzkumů mezi lidmi vycházejícími z volebních místností. Belgická nebo švýcarská frankofonní média, která nejsou vázána francouzským zákazem, mohou svoje čísla zveřejňovat dříve.

Web Politico ovšem upozorňuje, že takovéto "předběžné výsledky" je třeba brát s rezervou, neboť se v minulých letech ukázaly být poměrně odlišné od výsledků skutečných.

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější