Francií hýbou protesty desítek tisíc odpůrců covidpasů

Na mnoha místech Francie se dnes sešly tisíce lidí, aby společně vyjádřily nesouhlas s takzvanými zdravotními pasy, které umožňují vstup do pohostinských zařízení a na další místa. Většina demonstrujících tvrdí, že pasy omezují jejich svobodu a dělí občany na dvě kategorie. Ve Francii se protestuje již pátou sobotu v řadě, na dnešních demonstracích policie očekává přes 250.000 lidí.

Demonstrace ve Francii

Hnutí je nejsilnější na jihu země, tři tisícihlavé průvody se pod dohledem policie daly do pohybu v Paříži. Ačkoli jsou demonstrace ve Francii poměrně běžným a častým způsobem vyjádření nesouhlasu s vládní politikou, rozsah nynějších demonstrací je vzhledem k létu a období dovolených velmi nadprůměrný, píší francouzská média.

Ve francouzských barech, kinech, nemocnicích nebo vlacích se od pondělí vyžadují takzvané zdravotnické pasy, které mají podobu QR kódu a mají prokázat, že jejich držitel nemá covid-19. Zdravotní pas může obsahovat informaci o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělání nemoci. K lidem, kteří nebudou mít potvrzení, jsou kontroloři první týden tolerantní. Od dalšího týdne ale už bude hrozit pokuta 135 eur (asi 3425 Kč).

V Paříži se kvůli neshodám mezi jednotlivými skupinami konají hned tři demonstrace. Jako první se po 13:00 vydali na pochod příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které v letech 2018 a 2019 protestovalo zprvu proti zdražování pohonných hmot a bydlení. Zhruba hodinu po nich se na Katalánském náměstí setkali účastníci pochodu organizovaného Florianem Philippotem, šéfem strany Patriotů a někdejším členem krajně pravicového Národního sdružení (RN). Policie v tomto průvodu čeká až 10.000 lidí, pochod žlutých vest přilákal asi 5000 lidí. Třetí pařížský pochod je výrazně menší a startuje od burzovního paláce. Na průběh demonstrací v Paříži dnes dohlíží 1600 příslušníků pořádkových sil.

V davu protestujících jsou mladí i staří, muži i ženy, lidé různých profesí. Na transparentech, kterými se vyzbrojili, se objevují hesla jako "Osvoboďme Francii", "Stop koronašílenství" nebo "Macrone, vezmi si svůj pas a vypadni". Během předchozích demonstrací se objevily i nápisy, které stávající opatření přirovnávala k nařízením nacistického Německa.

Ohniskem protestů je jih Francie, nejpočetnější průvod byl minulý týden v Toulonu, dnes se tam očekává až 15.000 lidí. Na 10.000 demonstrantů se připravuje Montpellier, Nice, Marseille nebo Perpignanu. Demonstranti v Pau dnes vylili červenou barvu na redakci místních novin a skandovali "kolaboranti". V Lyonu se na neohlášené demonstraci setkaly stovky lidí, kteří se odmítli rozejít, policie proti nim použila slzný plyn. Po celé Francii je dnes nahlášeno více než 200 protestů proti zdravotním pasům.

Setkání tisíců lidí v centrech měst za parného letního počasí využili obchodníci a demonstrantům v ulicích prodávali pivo a další občerstvení, konstatoval reportér listu Le Figaro.

Minulou sobotu se podle ministerstva vnitra sešlo 237.000 demonstrantů. Pořadatelé manifestací ale vládu obviňují, že čísla záměrně podhodnocuje. Skupina Nombre jaune (žluté číslo), která svůj název odvozuje od protestního hnutí žlutých vest, za minulý víkend eviduje nejméně 415.000 demonstrantů, přičemž celkový údaj je součtem údajů z jednotlivých měst po celé Francii. U obou odhadů počty demonstrantů s každým víkendem stoupají.

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou

06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…

V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka

06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…

Související:

Nejnovější