Ve Francii se teď natáčí tolik filmů a zejména seriálů, že filmové štáby mají problém sehnat zaměstnance, ale také materiál. Na vině je plná zaměstnanost v tomto odvětví, zhoršující se pandemie covidu-19 i nedostatek kamer a jiných pomůcek obsahujících čipy. Situaci ještě umocňuje rostoucí poptávka ze strany streamovacích služeb jako jsou Netflix nebo Amazon po nových francouzských seriálech, napsal list Le Monde.
Když se na jaře natáčela adaptace románu Michela Houellebecqa pro stanici France 2, dva technici, kulisák a asistent kameramana onemocněli covidem. Tam, kde by pro nalezení náhradníků běžně stačilo pár telefonátů, jich tentokrát byly potřeba desítky. Stejné obtíže teď zažívají i produkční týmy dalších velkých kinematografických projektů. Kromě nedostatku lidí se filmaři potýkají i s nedostatkem kamer, v Číně vyráběných baterií nebo třeba kolejnic pro pojíždění po place. Režiséři se podle Le Monde s nadsázkou ptají, zda brzo nedojdou i kabely.
Diváci se ve Francii zatím nevrátili do kinosálů v tak hojném počtu, v jakém do nich mířili před pandemií, o to větší je ale zájem o produkci dostupnou na platformách na sdílení videí. Na zájem diváků reagují streamovací služby a objednávají výrobu nových seriálů a pokračování těch osvědčených. Letos na podzim se navíc opět rozjela natáčení, která se kvůli pandemii dříve musela pozastavit, jako například snímku Asterix a Obelix: Říše středu. Natáčení stálo od loňského března a film plný triků vyžaduje 100 až 150 techniků, namísto zhruba 60 pro běžné filmy.
S rozmachem natáčení seriálů také přichází poptávka po dříve méně populárních povoláních jako administrátor produkce. Ten má na starosti koordinaci příprav, natáčení, ladění harmonogramů a rezervací. "Pro celovečerní film obvykle stačí jeden. Pro seriál se najímají dva, tři nebo i více. Dneska tak vidíme lidi, kteří pomáhali v režii nebo v produkci, jak se přeškolují na tuto trochu neobvyklou činnost. Dneska je to povolání, které má cenu miliard," uvedl jeden z francouzských producentů citovaný listem a dodal, že stejná potřeba koordinace kvůli přemíře zakázek je i u herců.
"Mezi lety 2015 a 2020 se počet natáčení v Paříži zdvojnásobil a tento trend stále pokračuje," sdělil listu pařížský radní Michel Gomez, který má na starosti filmový průmysl. Zároveň ale Gomez zůstává opatrný, protože současný stav podle něj může být jen bublina, která za pár měsíců praskne.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.