Majitel reklamní agentury Michel-Ange Flori se rozhodl použít několik ze svých billboardů k tomu, co nazývá cvičením v politické satiře - zveřejnil upravený snímek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s knírkem, patkou a v uniformě nacistického vůdce Adolfa Hitlera. O kontroverzním počinu dnes informovala agentura Reuters.
Macronovi právníci už podali trestní oznámení, ve kterém uvedli, že zobrazení je veřejnou urážkou. Samostatné oznámení podalo i prezidentova strana Republika v pohybu (REM). Flori uvedl, že jej už ve věci kontaktovala policie.
Neobvyklý případ se změnil ve zkoušku toho, kde má Francie hranici mezi svobodou projevu a urážkou. To rezonuje zejména v zemi, kde satirický časopis Charlie Hebdo publikuje karikatury muslimského proroka Mohameda, které většina muslimů považuje za rouhačské, píše Reuters.
Za právo časopisu svobodně publikovat se opakovaně postavili i představitelé státu. Macron v minulosti veřejně prohlásil, že každý má právo se rouhat, kritizovat i karikovat jakékoli náboženství.
Flori polepil billboardy Macronovou karikaturou v reakci na covidový zákon, který stanovil povinnost prokázat se zdravotním pasem při návštěvě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Od srpna bude stejná povinnost platit i v restauracích či nákupních centrech.
Après Macron président c’est au tour de LREM de déposer plainte. La liberté de caricature c’est par dans leurs gènes . pic.twitter.com/9dwDdOdlJt
— Flori Michel-Ange (@MichelFlori) July 29, 2021Podle Floriho, který plakáty vylepil v departementu Var na jihu Francie, se většina země postavila za satirický časopis. "Ale když jde o utahování si z prezidenta tím, že ho zobrazím jako diktátora, pak je to rouhání a nepřijatelné," postěžoval si.
Macronův právník Jean Ennochi uvedl, že trestní oznámení byla podána za Macrona osobně, nikoli v rámci jeho oficiálního úřadu „kvůli urážlivé povaze srovnání prezidenta republiky s Adolfem Hitlerem“. Zástupce Macronovy strany uvedl, že strana podala samostatnou stížnost kvůli urážce a podněcování k nenávisti.
"Vůbec jsem nečekal, že by prezident podal stížnost proti občanovi Francie," reagoval Flori. "Karikuji. Lidem se to může, nebo nemusí líbit, ale vyjde to nastejno, karikatura zůstane karikaturou," dodal.
Řidiči by si zítra měli na českých silnicích dát pozor na zvýšenou přítomnost policistů. Letos se totiž opět uskuteční pravidelná dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon. Strážci zákona se zaměří zejména na dodržování rychlosti.
Nevídaným způsobem se americký prezident Donald Trump rozhodl vyjadřovat k záležitostem Vatikánu. Konkrétně se rozhodl opřít do papeže Lva XIV., jemuž vyčetl kritiku některých amerických kroků v poslední době.
Rodinou známého režiséra Jiřího Adamce otřásla zhruba před měsícem smutná zpráva. Jeho manželka Jana přišla o milovanou maminku. Není proto divu, že někdejší televizní moderátorka nyní potřebuje přijít na jiné myšlenky.
Dobrou zprávu mají meteorologové před nadcházejícími dny a týdny. Nejtepleji totiž má být v epizodě, které je věnován aktuální dlouhodobý výhled, v období květnových státních svátků. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již polovinu tanečních partnerů a partnerek celebrit pro letošní řadu StarDance představila Česká televize. Páté místo náleží tanečnici, která se do populární televizní show vrací po téměř dvaceti letech.
Kriminalisté se od pondělí zabývají pokusem o vraždu v plzeňské věznici. V případu budou probíhat procesní úkony se zainteresovanými osobami. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.
Agáta Hanychová má tři děti se třemi různými partnery. S jedním z nich momentálně žije, s dalším z trojice otců vychází relativně bez problémů. Jen ve vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem, tatínkem nejmladší dcery Rozárky, se stále objevují nové a nové problémy.
Jméno Jiřiny Bohdalové se v poslední době skloňovalo v souvislosti s blížícími se půlkulatinami. Tohle téma ale nyní ustupuje do pozadí. Legendární herečka totiž podle dostupných informací přišla o milovanou sestru.
Počasí se v týdnu teplotně přiblíží k normálu, který je běžný pro polovinu dubna. Maximální teploty v následujících dnech vyšplhají až na 21 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ornella Koktová si momentálně působí problémy hned na několika frontách. Po rozkolu s Agátou Hanychovou udělala něco, co neprospělo vztahům v rodině. Rozšířila totiž nepravdivou informaci o sestře Charlotte, která se teď konečně ozvala.
Britney Spears se dobrovolně rozhodla nastoupit na léčbu, protože před měsícem ji policisté zadrželi pro podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog. Informovala o tom britská BBC. Soudu se tak ale bývalá hvězda popmusic nevyhne.
Slovensko má nadále zájem o vzájemně výhodné vztahy a spolupráci s Maďarskem, reagoval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) na výsledky parlamentních voleb v sousední zemi. Poděkoval zároveň končícímu premiérovi Viktoru Orbánovi.