Francouzi mění kvůli inflaci své stravovací i hygienické návyky

Francie, ilustrační foto
Francie, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 7. května 2022 10:48
Sdílej:

S rostoucími cenami potravin v regálech obchodů se mění spotřebitelské návyky Francouzů. Inflace je nejvyšší za posledních 14 let a téměř polovina obyvatel země proslavené svou gastronomií a módou plánuje utrácet méně. Nejznatelnější je propad u potravin v biokvalitě, ale přestaly se prodávat například i zubní kartáčky, uvádí server BFM TV.

Prodej biopotravin za letošní první čtvrtletí klesl o 6,6 procenta, zatímco u ostatních potravin klesla jejich spotřeba v průměru o 1,6 procenta. Klesá i prodej mražených jídel, ovšem s jedinou výjimkou - prodej mraženého masa vzrostl o 11,3 procenta.

Překvapivější je skutečnost, že spotřebitelé v posledních týdnech výrazně snížili výdaje za hygienické výrobky. Celé oddělení zaznamenalo na konci dubna sedmiprocentní pokles obratu. Důvodem je konec opatření proti covidu-19, lidé tak přestali nakupovat roušky, respirátory, desinfekční gely a antigenní testy. Pokles o 29 procent ale zaznamenaly také zubní kartáčky.

Nebývalý prodejní boom naopak zažívá mouka. V dubnu se jí prodalo o více než třetinu více než předchozí měsíc, a to navzdory nárůstu ceny o 11 procent.

Z regálů ve francouzských obchodech už před několika týdny zmizely také všechny druhy olejů. Například slunečnice se do Francie dováží z Ukrajiny, kde právě zuří válka. Francouzi tento druh nahradili olejem arašídovým a řepkovým. Ten ale později také došel a olivový olej na pokrytí poptávky zdaleka nestačí, přestože jeho prodej v některých regionech stoupl prakticky na dvojnásobek.

Šetřit se chystá 48 procent Francouzů, zatímco loni v červenci k tomu bylo odhodláno asi 34 procent lidí. Kvůli úsporám si nejčastěji odepřou nákupy pro radost, oblečení nebo jídlo v restauracích.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Brzobohatého čekání na rozsudek se protahuje. Soud byl znovu odročen

Už dvakrát věřil Ondřej Brzobohatý, že se ve sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou domůže spravedlnosti. Jenže zklamání nastalo nejen v listopadu, ale také v prosinci. Podle nejnovějších informací se závěrečné soudní stání v ostře sledované kauze opět odložilo. 

Počasí
Ilustrační foto

Jak bude týden před Vánocemi? Do Česka bude nadále proudit teplý vzduch

Po nadcházejícím víkendu už začne předvánoční týden. S návratem zimy, která je alespoň v očích meteorologů již v plném proudu, ale nepočítejte. Do Česka bude i nadále proudit teplý vzduch, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Felix Slováček

Nepoučitelný Felix Slováček. Co tomu zase řekne jeho manželka?

Felix Slováček je stále ženatý s Dádou Patrasovou, kterou si vzal už v první polovině 80. let minulého století, ale jejich vztah není v posledních letech idylický. Po boku hudebníka se opakovaně objevovala jedna žena. A tato situace stále trvá. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Obchody na Štědrý den. Další z řetězců prozradil, co má v plánu

Necelé dva týdny zbývají do Štědrého dne, takže přípravy domácností na Vánoce nabírají na obrátkách. Lidé se při nich neobejdou bez obchodů, které mohou být otevřené i na Štědrý den. Další z tuzemských řetězců již prozradil svůj plán na 24. prosince.