Francie dnes podobně jako předtím jiné evropské země odvolala povinné nošení roušek v nejrůznějších vnitřních prostorách, jakož i nutnost předložit potvrzení o vakcinaci či negativním testu na koronavirus pro vstup do restaurací či divadel. V zemi tak přestala platit většina zbývajících protiepidemických opatření, informovala agentura AFP.
Francouzi v rozhovorech dávali najevo radost, zaznívají ovšem i výzvy k obezřetnosti.
"Jsem vážně rád, že budeme moct konečně odložit roušky," řekl Nathan Lefeuvre, který pracuje v moderní pařížské čtvrti La Défense. Přiznal však, že od doby, co se s kolegy nechali naočkovat, už v kanceláři pravidla příliš nedodržovali.
Nyní už zakrývání dýchacích cest v kancelářských prostorách francouzské úřady nevyžadují. Stejně je tomu ve školách, v obchodních centrech a dalších podnicích. Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, poznamenala agentura AP.
Ode dneška také odpadají kontroly takzvaných zdravotnických pasů v barech a restauracích, v kinech, divadlech a na veletrzích nebo v mezinárodní dopravě. Tyto pasy sloužily jako doklad o tom, že daná osoba je očkovaná proti covidu-19 nebo byla čerstvě testována na koronavirus s negativním výsledkem. Původně se uznávalo i nedávné prodělání covidu-19. Francouzská vláda nařídila kontroly certifikátů na různých veřejných místech loni v létě, přičemž zavádění systému provázely protesty.
Konec těchto opatření vláda ohlásila na začátku měsíce v návaznosti na dramatický pokles počtu nových infekcí koronavirem. Francie, která má asi 67 milionů obyvatel, v posledních dnech hlásí kolem 50.000 případů nákazy denně, počty úmrtí v nemocnicích souvisejících s covidem-19 klesly z únorových více než 300 denně asi na třetinu. V zemi je zároveň alespoň částečně očkováno 80 procent obyvatel, 54 procent dostalo i posilující dávku vakcíny.
Na konci minulého týdne ovšem přírůstky infekcí znovu o něco vzrostly, což vede k obavám z nového zhoršení epidemické situace. "Je třeba ještě chvíli počkat, abychom viděli, jestli se ta tendence potvrdí, ovšem v podstatě na úrovni Evropy vidíme to stejné," řekl v neděli šéf oddělení infekčních chorob v pařížské nemocnici Bichat Yazdan Yazdanpanah. Francouzský ministr zdravotnictví Oliver Véran řekl, že dnešní konec hlavních covidových opatření neznamená, že by lidé neměli být i nadále ostražití.
Britská královská rodina čelí vážné hrozbě ze strany jednoho ze svých vlastních členů. Experti varují, že pokud král Karel III. zcela odřízne svého bratra Andrewa od financí, mohl by se zhrzený princ uchýlit k rozprodávání palácových tajemství.
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Vlaky metra na lince C od pátečního odpoledne opět zastavují ve všech stanicích. Cestující mohou po téměř roční rekonstrukci znovu nastupovat a vystupovat na Pankráci, kde do budoucna bude možné přestupovat i na linku D, která ještě není v provozu.
Do Štědrého dne zbývá necelý týden. Zatímco Veronika Žilková prozradila vánoční plány už dávno, její nejstarší dcera Agáta Hanychová je odhalila až v podcastu s kamarádkou Ornellou Koktovou. Při té příležitosti připustila, že roli sehrají napjaté vztahy v rodině.
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd nakonec po několika neúspěších splnil svůj úkol v roli manažera fotbalové reprezentace. FAČR v pátek představila nového trenéra národního trenéra, kterým se stal zkušený Miroslav Koubek. Kouč podepsal smlouvu do června 2028. Tým poprvé povede v březnové baráži o postup na mistrovství světa.
Jediný host měl u Karla Šípa nárok na speciální zacházení. Známý bavič přiznal, že šlo o Karla Gotta. Nyní se ale ve Všechnopárty, která nedávno oslavila neuvěřitelných 20 let na obrazovce České televize, dočkal dalšího vysněného a slovutného hosta. Dorazil Jaromír Jágr.
Od ledna budou důchody po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale zároveň jejich výplata zdraží těm, kteří peníze dostávají v hotovosti prostřednictvím pošty. Je přitom možné ušetřit téměř stokorunu. Víte, jak na to?
První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit.
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii.
Slováčkovi se připravují na první Vánoce bez milované dcery a sestry Aničky, která letos po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na vánočním koncertu otcova big bandu ale chyběla jen fyzicky. Pozůstalí ji totiž nezapomněli náležitě připomenout.
Zítra začne poslední adventní víkend, zásadní změna počasí v Česku se ale během volných dní neočekává. Slunečno má být pouze na horách, v nížinách bude přítomna nízká oblačnost. Přes den se teploty budou držet nad nulou.