Francouzi volí počtvrté za dva měsíce, rozhodnou o novém složení dolní komory

Francie, ilustrační foto
Francie, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 17. června 2022 10:12
Sdílej:

Francouzi jdou v neděli počtvrté za dva měsíce k volebním urnám, po dvou kolech prezidentských voleb a prvním kole voleb parlamentních nyní definitivně rozhodnou o novém složení dolní komory parlamentu. Podle průzkumů by koalice prezidenta Emmanuela Macrona mohla v Národním shromáždění ztratit většinu, jejím hlavním rivalem je aliance vedená krajně levicovým politikem Jeanem-Lukem Mélenchonem.

První kolo minulou neděli sice Macronova centristická koalice Spolu (Ensemble) s 25,72 procenta hlasů vyhrála, ale jen velmi těsným rozdílem (o necelou desetinu procentního bodu) před Mélenchonovou aliancí NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie), která dostala 25,66 procenta. Třetí skončila s 18,68 procenta krajně pravicová strana Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

Klíčové v neděli bude, kolik voličů odradí už čtvrté hlasování za dva měsíce. Minulou neděli jich přišlo jen 47,5 procenta, což byla pro první kolo parlamentních voleb rekordně nízká účast. Podle analytiků voliči v posledních letech ztrácejí zájem o parlamentní volby částečně právě proto, že se konají tak brzy po volbách prezidentských. Vybírání poslanců považují mnozí Francouzi za méně důležité, navzdory tomu, že parlament schvaluje zákony.

V dubnových prezidentských volbách Mélenchon jen těsně skončil třetí, a nepostoupil tak do rozhodujícího druhého kola, v němž Macron opět porazil Le Penovou. Nyní má sedmdesátiletý politický veterán s koalicí NUPES podle průzkumů šanci na 150 až 210 křesel z celkových 577, zatímco Macronově alianci slibují průzkumy 255 až 300 hlasů oproti nynějším asi 346. Hrozí tak, že Macron na potřebnou většinu 289 křesel nedosáhne a bude muset hledat podporu dalších spojenců. Jen těžko tak bude prosazovat své reformy, například důchodovou.

Macronův plán zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu z 62 na 65 let patřil k nejviditelnějším bodům jeho prezidentské kampaně. Mélenchon naopak navrhuje důchodový věk snížit na 60 let a kromě toho se snaží voliče oslovit zvýšením minimální mzdy o 15 procent či zmrazením cen základních potravin. Nicméně i uvnitř Mélenchonovy koalice, která zahrnuje kromě jeho strany Nepodrobená Francie (LFI) také komunisty, socialisty a zelené, panují rozpory, například v názoru na členství v EU. To pevně podporují zelení a socialisté na rozdíl od druhých dvou členů koalice.

Podle opozice i některých analytiků francouzský prezident zřejmě velké obavy ze ztráty většiny v parlamentu nemá, když místo kampaně cestuje po Evropě. Tento týden byl v Rumunsku, v Moldavsku či v Kyjevě, kde podpořil Ukrajinu v její snaze získat postavení kandidáta členství v Evropské unii. K volebnímu programu svého největšího soupeře řekl: "Zmiňují 20krát slovo daně a 30krát slovo zákaz, tak jasně vidíte, o čem ten program je."

Nicméně svým ministrům Macron pohrozil, že přijdou o křeslo ve vládě, pokud v neděli ve svých obvodech nevyhrají. Prohrát by mohli mimo jiné ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune či ministryně pro životní prostředí Amélie de Montchalinová, kteří v první kole skončili za kandidáty NUPES.

Francouzský systém voleb do Národního shromáždění je dvoukolový většinový a poměrně složitý. Pokud v prvním kole v daném obvodu nikdo nezíská většinu, postupují do druhého kola ti, kteří dostali víc než 12,5 procenta, nebo minimálně první dva kandidáti.

Volební místnosti se v neděli otevřou v 08:00 a na většině míst se uzavřou v 18:00, v některých velkých městech se ovšem bude hlasovat až do 20:00.

Stalo se
Světové celebrity
Miley Cyrus

Miley Cyrus otevřeně promluvila o dospívání pod drobnohledem veřejnosti

Miley Cyrus, která se v showbyznysu pohybuje již dvě desetiletí, se otevřeně rozpovídala o dospívání pod drobnohledem veřejnosti. Třiatřicetiletá zpěvačka přiznala, že v období po ukončení seriálu Hannah Montana čelila velmi přísným soudům okolí. V té době by ocenila radu své kmotry Dolly Parton, která razí heslo, aby si každý hleděl svého a byl věrný sám sobě.

Světové celebrity
Ed Sheeran

Kolik platí na daních autorka Harryho Pottera nebo Ed Sheeran?

Výroční žebříček největších plátců daní ve Velké Británii, který sestavuje deník Sunday Times, přinesl pro rok 2026 několik překvapení. Na úplný vrchol se poprvé vyhoupli miliardáři Fred a Peter Doneovi, majitelé sázkové kanceláře Betfred. Bratři, kteří své podnikání založili ve Warringtonu již v roce 1967, odvedli do státní pokladny odhadem 400,1 milionu liber, což představuje téměř padesátiprocentní nárůst oproti jejich předchozí daňové povinnosti.

Světové celebrity
Catherine O'Hara

Na zesnulou herečku Catherine O’Hara zavzpomínal i slavný režisér Tim Burton

Režisér Tim Burton vzdal dojemnou poctu herečce Catherine O’Hara, která v pátek šokovala svět zprávou o svém náhlém úmrtí ve věku 71 let. Burton, jenž s herečkou spolupracoval na mnoha svých ikonických projektech, ve svém vyznání uvedl, že Catherine byla výjimečnou součástí jeho života i „života po životě“ a poděkoval jí za světlo, které všem dávala.

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian prozradila, jak to bylo s fotkami Harryho a Meghan

Kim Kardashian vnesla jasno do spekulací ohledně smazaných fotografií prince Harryho a Meghan Markle z oslavy 70. narozenin Kris Jenner. Během podcastu „Khloe in Wonderland“ Kim přiznala, že královský pár rodinu osobně požádal o odstranění snímků ze sociálních sítí. Listopadová oslava, kterou doprovázela hvězdná účast, vyústila v situaci, kterou sestry nyní označují jako „photogate“.