Pařížská policejní prefektura dnes zakázala takzvané Konvoje svobody ve francouzské metropoli, je připravena proti nim razantně zasáhnout a nepřipustit plánovanou blokádu ulic hlavního města. Stejné rozhodnutí padlo také v Bruselu a Vídni. Chystané protesty v evropských městech jsou inspirované hnutím proti epidemickým opatřením v Kanadě.
Odpůrci protikoronavirových opatření a očkování proti covidu-19 ve čtvrtek vyrazili z několika francouzských měst ve společných kolonách, od dnešního večera chtěli společně demonstrovat v Paříži. V pondělí se měly kolony aut společně přesunout do Bruselu.
"Vzhledem k riziku narušení veřejného pořádku, které by toto shromáždění mohlo způsobit, vydává policejní prefekt nařízení o zákazu podobných demonstrací od pátku 11. února 2022 do pondělí 14. února 2022 včetně. Policie přijme konkrétní opatření, aby zabránila blokování důležitých silničních tahů a bude pokutovat a zatýkat ty, kteří tento zákaz poruší," uvedla policejní prefektura.
Za úmyslné bránění provozu hrozí ve Francii pokuta 4500 eur (110.000 korun) a až dva roky vězení. Policie může také na místě zabavit vozidlo a odebrat řidičské oprávnění až na tři roky. Pořadatelé nepovolených shromáždění mohou skončit až na půl roku ve vězení a dostat pokutu 7500 eur (183.000 korun), vyjmenovala prefektura možné postihy.
Vedení belgické metropole se rozhodlo zakázat Konvoji svobody vstup do Bruselu. Pro pořádání demonstrace je v Belgii nezbytné podat příslušnou žádost, a tu město nedostalo; akce je tedy nelegální, uvedl starosta Philippe Close. Brusel je připraven zapojit městskou i státní policii, aby zabránil vozidlům ve vjezdu, pokud by se o to pokusily navzdory zákazu. Město chce zajistit co nejmenší dopad demonstrací na veřejný pořádek, napsal starosta na twitteru.
"Je normální, že lidé mohou vyjádřit svou nespokojenost, ale není normální, aby si vzali jako rukojmí obyvatele města, majitele obchodů a instituce. Naše reakce bude velmi rázná," uvedl Close, citovaný belgickou stanicí RTBF.
Řidiči by podle vedení města měli nechat své dopravní prostředky na odstavném parkovišti na kraji metropole a dopravit se do centra hromadnou dopravou. Policie je připravená už u francouzských hranic a bude si zaznamenávat poznávací značky aut v koloně, cituje RTBF starostu.
Svolavatelé obdobného protestu ve Vídni uvedli, že v pátek se do centra rakouské metropole sjede až 3000 vozidel. Policie v reakci na to oznámila, že akci zakazuje. Odůvodnila to údajným záměrem protestujících zcela ochromit dopravu ve středu města. Dále uvedla, že by se jednalo o nepřijatelnou hlukovou zátěž a nepřijatelné nebezpečí znečištění emisemi.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.