Francouzská premiérka Elisabeth Borneová podala demisi

Élisabeth Borneová
Élisabeth Borneová, foto: facebook Élisabeth Borneová
Libor Novák 8. ledna 2024 21:21
Sdílej:

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová podala v pondělí demisi po méně než dvou letech ve funkci. Prezident Emmanuel Macron její odchod v rámci plánovaných výraznějších změn ve vládě akceptoval. Uvedl to server France24.

Není zatím jasné, kdo a kdy sestaví novou vládu. Favoritem na post premiéra je 34letý ministr školství Gabriel Attal. V případě jmenování by se stal nejmladším francouzským premiérem v historii a prvním, který otevřeně přiznává svou homosexualitu.

Dvaašedesátiletá Borneová bude nadále dohlížet na běžnou domácí agendu vlády až do jmenování nového kabinetu. Převzala vedení vlády v květnu 2022 jako druhá žena v dějinách Francie.

Diskuse o změnách ve vládě začala po prosincovém tlaku na Macrona v souvislosti s projednáváním nového imigračního zákona v parlamentu. Nakonec byl přísnější zákon schválen poté, co vláda učinila ústupky konzervativním republikánům.

Tato situace však vyvolala napětí v Macronově týmu, kdy 20 poslanců z jeho strany hlasovalo proti návrhu a 17 se zdrželo. Ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau v reakci na přijetí zákona podal demisi, a hovořilo se o možném odchodu dalších levicově orientovaných ministrů.

Macron čelí složité situaci od parlamentních voleb v červnu 2022, protože jeho vláda nemá v Národním shromáždění absolutní většinu a musí spoléhat i na hlasy opozice.

Očekává se, že prostřednictvím nového kabinetu se Macron pokusí konsolidovat svůj tým, zejména s ohledem na letošní eurovolby, kde by mohl čelit významnému náskoku nacionalistů kolem Marine Le Penové podle průzkumů.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Proč se Harry a Meghan nepřestěhují zpět do Británie? Paradoxně za to nemůže Harry!

Rostoucí vliv a moc princezny Kate jsou hlavním důvodem, proč pro prince Harryho a Meghan Markle neexistuje žádná reálná cesta zpět do britské královské rodiny. Přestože král Karel III. svého syna stále miluje a princ William by mohl časem najít způsob, jak s ním z bezpečné vzdálenosti komunikovat, princezna z Walesu představuje pro Harryho osobu, kterou svými kroky definitivně ztratil. Monarchie už vévodu a vévodkyni ze Sussexu k přežití nepotřebuje, což dokazuje i fakt, že po jejich odchodu funguje instituce bez problémů dál.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup už to může jen sledovat. Praha ví, co chce udělat s "jeho" areálem

Praha je o krok blíž vzniku nového středoškolského kampusu v Braníku. Podle ověřovací architektonické studie má bývalý administrativní areál, kde působilo mediální impérium Jaromíra Soukupa, jejž hlavní město získalo ve veřejné dražbě v prosinci 2024 celkem za 649 milionů korun, potenciál proměnit se v moderní vzdělávací centrum až pro 720 studentů a studentek. 

Světové celebrity
princ Andrew

Andrew zavařil i Buckinghamskému paláci. Lidem se zřejmě tajila pravda

Britská monarchie má co vysvětlovat. Buckinghamský palác již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Na základě soudních dokumentů o tom informovala britská stanice BBC. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Charlotte Gottová opět ukázala své pěvecké nadání

Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.