Francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, udělila vládě pokutu ve výši deseti milionů eur (254 milionů korun) za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země. Ekologické nevládní organizace označují rozhodnutí za přelomové.
Špinavé ovzduší stojí podle expertů ve Francii ročně za 40.000 předčasnými úmrtími, uvedla agentura AFP.
Státní rada před čtyřmi lety vládě nařídila, aby snížila hladinu oxidu dusného a prachových mikročástic ve 13 oblastech ve Francii, jelikož tam kvalita vzduchu neodpovídala standardům Evropské unie. Dnes udělená pokuta je přitom dosud nejvyšší, kterou kdy Státní rada úřadům udělila za porušení jejich vlastního nařízení.
"Opatření přijatá vládou nestačí k tomu, abychom mohli považovat rozhodnutí Státní rady z roku 2017 za plně provedené," uvedl orgán ve vyjádření.
Mezi regiony s příliš znečištěným vzduchem se podle ní nadále řadí například Paříž či Lyon, který je druhou největší francouzskou městskou oblastí. Vláda podle Státní rady nesplnila svoje závazky celkem v osmi z 13 regionů, přičemž má půl roku na to, aby to napravila. Pokud tak neučiní, hrozí jí každý půlrok další stejně vysoké pokuty.
Nevládní organizace Les Amis de la Terre (přátelé Země) a Greenpeace, které stížnost ke Státní radě podaly, označily rozhodnutí soudního orgánu za historické, zejména protože bude stále udržovat tlak na vládu hrozbou dalších sankcí.
Pokuty nařízené Státní radou obvykle putují do státní kasy, jelikož je ale v tomto dlužníkem samotná vláda, zaujal soudní orgán nový přístup. Organizace Les Amis de la Terre dostane přidělených 100.000 eur (2,5 milionu korun). Zbytek peněz poputuje různým veřejným organizacím, které bojují proti znečišťování vzduchu a čtyřem asociacím, které monitorují kvalitu ovzduší.
Státní rada se v poslední době stále více zabývá ekologickými otázkami, na začátku července přikázala vládě, aby se řídila svými vlastními cíli na snížení produkce skleníkových plynů. Pokud neprokáže do devíti měsíců od data rozhodnutí dostatečnou aktivitu, hrozí orgán rovněž udělením pokuty. Nevládní organizace tehdy rovněž rozhodnutí označovaly za přelomové.
Usmířením mezi zpěvákem Tomášem Polákem z kapely O5 a Radeček a doktorem z Ústí nad Orlicí, jenž mu nepomohl, se uzavírá kauza, kterou řešilo celé Česko. Polákovi se omluvil doktor i další zodpovědné osoby. Fanoušci se zároveň dozvěděli, jak to se zpěvákem vypadá.
Helena Vondráčková prozradila, že se musela v nedávné době vypořádat se ztrátou člena domácnosti. Legendární popové zpěvačce a jejímu manželovi už dělá radost nový kamarád. Odhalila to na sociální síti.
Českou akademickou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel brněnský historik Jiří Pernes. Informovala o tom brněnská redakce Událostí, zpravodajského pořadu České televize.
Moderátor České televize Jakub Železný, který projevil zájem o uvolněný post generálního ředitele veřejnoprávního média, se opět dostal do křížku s městskými policisty v Praze. Objevily se dokonce záběry z incidentu.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR víceméně stagnovaly, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny.
Jsou to dnes dva týdny, co Česko oběhla nejsmutnější květnová zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Po lidech, kteří měli možnost uctít jeho památku v úterý v Rudolfinu, se s hercem krásně rozloučili představitelé karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem Bartoška dlouhá léta byl.
Květnové počasí je zajímavé, co se týká srážek. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Probíhající kalendářní měsíc totiž přináší kontrastní srážkové poměry.
Tomáš Vartecký se v posledních mnoha měsících po rozchodu s populární zpěvačkou Annou K. stal opakovaně středem pozornosti. Jinak tomu není ani v těchto dnech, kdy za neznámých okolností zmizel z internetu jeho profil na sociální síti.
Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.