Návrh francouzské levice na vyslovení nedůvěry premiérce Élisabeth Borneové a její vládě dnes v parlamentu neuspěl, informoval deník Le Monde. Pro vyjádření nedůvěry byl nutný souhlas většiny, tedy 289 hlasů. Pro návrh však bylo jen 146 poslanců, přičemž opoziční konzervativci a členové krajní pravice se rozhodli nehlasovat.
Hlasování o nedůvěře vyvolal levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Zástupci tohoto uskupení řekli už po červnových parlamentních volbách, že vláda, kterou v květnu jmenoval prezident Emmanuel Macron, by měla odejít.
"Měli bychom diskutovat o problémech, kterým Francouzi čelí," řekla Borneová ještě před hlasováním, které označila za "nespravedlivé".
Macronova centristická koalice Spolu získala ve volbách do Národního shromáždění 245 křesel. V 577členné dolní komoře parlamentu tak má sice nejsilnější zastoupení, ale přišla o většinu. K prosazení zákonů tedy bude potřebovat podporu dalších stran.
Macron poté částečně obměnil v květnu jmenovanou vládu. Podle nepsaných pravidel skončili zástupci jeho kabinetu, kteří neuspěli ve volbách. Hlavní ministerstva - financí, zahraničí, vnitra, obrany či školství - zůstala beze změny.
NUPES vyvolal hlasování o nedůvěře navzdory vládní obměně. Borneová minulý týden, když představovala programové prohlášení vlády, vyzvala opozici, aby byla otevřená kompromisům.
Přestože se výsledek hlasování očekával, mělo jít o ukázku plánu bloku NUPES, kterým je zkomplikovat prezidentovy záměry v parlamentu. NUPES má ale 151 členů, což znamená, že pět z nich se rozhodlo nehlasovat pro vyslovení nedůvěry. To lze považovat za pozitivní signál pro Borneovou a její vládu, napsala agentura Reuters.
Republikáni a krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové už před hlasováním oznámili, že se ho zdrží. Le Penová dříve uvedla, že podle jejího názoru se jedná o politický krok, jehož cílem je rozpad páté republiky. Návrhům Macronovy koalice v parlamentu se ale prý bude bránit všemi dostupnými prostředky.
Národní shromáždění může nyní začít projednávat balíček na zmírnění inflace ve ve výši 20 miliard eur (492 miliard Kč), který vláda představila minulý týden.
Herecká hvězda Zendaya tráví letošní vánoční svátky v Londýně po boku svého snoubence Toma Hollanda a jeho nejbližších. Devětadvacetiletá představitelka seriálové Rue se objevila na vzácných rodinných fotografiích, které v pondělí 22. prosince sdílel Tomův bratr Sam na sociálních sítích. Skupina se společně vydala na interaktivní herní zážitek inspirovaný populární reality show „The Traitors“ (Zrádci), kde se hráči snaží odhalit podvodníky ve vlastních řadách.
Letošní Vánoce přinesou do Česka po dlouhé době skutečně zimní atmosféru, doprovázenou však nepříznivými povětrnostními podmínkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na Štědrý den výstrahy, které varují před přívaly nového sněhu, silným nárazovým větrem a tvorbou sněhových jazyků. Meteorologové upozorňují, že situace může zejména v horských oblastech a na východě země komplikovat dopravu i sváteční přípravy.
V Měchenicích u Prahy je od úterního rána rušno. V domě známého MMA zápasníka Karlose Vémoly probíhá rozsáhlý zásah Národní protidrogové centrály, kterému asistují také příslušníci Celní správy.
Otec vévodkyně Meghan, jednaosmdesátiletý Thomas Markle starší, prochází v závěru roku 2025 mimořádně těžkým obdobím. Poté, co se začátkem roku přestěhoval na Filipíny, ho postihly vážné zdravotní komplikace, které vyvrcholily tříhodinovou operací a amputací levé nohy. Jelikož se zákrok odehrál mimo Spojené státy, jeho americké zdravotní pojištění náklady nepokrylo, což rodinu uvrhlo do finanční tísně.
Princezna Kate si během let vybudovala mimořádně stabilní a věrný okruh přátel, který pro ni byl klíčový zejména v náročném roce 2024, kdy bojovala s rakovinou. Mezi její nejbližší důvěrnice patří kamarádky z dob studií na Marlborough College, jako jsou Hannah Carter a Emilia Jardine-Paterson. Emilia, která je uznávanou interiérovou designérkou a kmotrou prince George, dokonce Kate pomáhala s výběrem látek a dekorací pro jejich venkovské sídlo Anmer Hall v Norfolku.
Herecký svět i rodinu George Clooneyho zasáhla bolestná ztráta. V pátek ve věku 65 let zemřela umělcova starší sestra Adelia „Ada“ Zeidlerová, která podlehla dlouhému boji s rakovinou. Slavný herec vydal emotivní prohlášení, v němž svou sestru označil za hrdinku, která čelila nemoci s neuvěřitelnou odvahou i humorem. George zdůraznil, že jemu i jeho manželce Amal bude Ada nesmírně chybět.
Vánoce budou letos výjimečné, konstatovali meteorologové. Po dlouhé době mají být opět zimní a na některých místech i bílé. Ve středu večer se navíc očekávají mrazy. Česko se také zbaví inverze, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veronika Žilková tráví předvánoční čas na horách, konkrétně na Černé hoře v Krkonoších, kde ji ale potkala velká nepříjemnost. Populární herečka na sociální síti prozradila, co se jí stalo. I když to zprvu bylo jinak, nakonec má celá příhoda šťastný konec.
Úřad vlády a ministerstva od ledna zeštíhlí v součtu o 322 úřednických míst. Počítá s tím nová systemizace služebních a pracovních míst, kterou schválila vláda Andreje Babiše na pondělním zasedání. Kabinet mimo jiné podpořil senátní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu o možnost kontrolovat i veřejnoprávní média a poslanecký návrh na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda se zabývala i výdaji na obranu a zrušila a znovu vypsala výběrové řízení na předsedu či předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění.
Česko se v předminulém týdnu naposledy rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Po jeho úmrtí bylo nějaký čas jiné i vysílání Evropy 2, jejíž tváří Hezucký byl. V pátek jeho nerozlučný parťák Leoš Mareš oznámil, co bude dál.
Výhrady prezidenta Petra Pavla k vládnímu angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé) trvají. Uvedl to Pražský hrad po pondělním jednání obou politiků. Prezident doporučil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby Turka na ministra nenavrhoval. Pavel dal najevo, že je jinak připraven poslance nejmenovat členem vlády.