První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii skončilo podle očekávání, vyplývá z odhadů. Vítězství totiž přisuzují Národnímu sdružení (RN) Marine Le Penové, které podle povolebních průzkumů získalo 34 procent hlasů. Volby vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky červnových voleb do Evropského parlamentu.
Za Národním sdružením se na druhém místě umístila levicová koalice Nová lidová fronta (NFP), kterou volilo 29 procent lidí. Macronův centristický blok skončil až na třetím místě s odhadovaným ziskem v rozmezí 20 až 23 procent hlasů. Nové složení parlamentu ale bude známo až po druhém kole voleb, které proběhne v neděli 7. července.
V prvním kole byla vysoká volební účast, podle odhadů činila až 69,7 procenta voličů. Šlo by tak o nejvyšší účast za poslední desetiletí.
Volební místnosti se otevřely v 8:00 a po celé Francii zůstaly otevřené do 18:00. Ve velkých městech bylo možné odevzdat hlas až do 20. hodiny. Volby probíhají v 577 okrscích, kdy na každý připadá jeden mandát. K úspěchu v prvním kole musí kandidát získat přes 50 procent hlasů, které zároveň představují více než čtvrtinu zapsaných voličů v okrsku.
Hlasování v podstatě začalo už v předchozím průběhu týdne. Francouzi žijící v zahraničí mohli odevzdat hlas elektronicky. V sobotu pak proběhlo hlasování na zámořských územích, například na karibských ostrovech či ve Francouzské Guyaně.
Francouzský prezident plánuje svolat na pondělí zasedání vlády, na němž se rozhodne o dalším postupu před druhým kolem, které proběhne 7. července, uvedly vládní zdroje agentury AFP o víkendu.
Macron už minulý týden vyloučil svou rezignaci po případné porážce své strany ve volbách. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro.
Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal.
Až překvapivě rychlý bude comeback Honzy Dědka na televizní obrazovky. Spekulovat se o tom začalo již v předchozím průběhu měsíce, nyní je vše potvrzeno. Možná ale diváky překvapí, kde moderátora s jeho talk show najdou.
Dara Rolins již zahájila koncertní pauzu, která podle některých vyjádření může klidně trvat déle než rok. Slovenská zpěvačka ale nebude jen odpočívat. Nejspíš ji čeká svatba, zároveň dohlíží na stavbu dvou nemovitostí.
V očích některých fanoušků zraje jako víno, ale podle jiných už Kateřina Brožová patří do starého železa. Svědčí o tom slova Pavla Novotného, jenž si dovolil vyjádřit svůj nekonvenční názor ohledně budoucnosti známé herečky. Jak Brožová zareagovala?
Ikonická tvář televizní obrazovky, elegantní a nestárnoucí dáma. Televizní moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová oslaví ve středu kulaté osmdesáté narozeniny. V Československé a poté České televizi moderovala mnoho pořadů, od roku 1993 připravuje a provází týdeníkem Kalendárium, kde připomíná zajímavá tuzemská či zahraniční výročí týdne.
Světová hudba přišla o další výraznou osobnost, která bude chybět i českým fanouškům. Ve věku 56 let tragicky zemřel irský hudebník a písničkář Glen Hansard, držitel Oscara za nejlepší filmovou píseň. Podle deníku The Irish Sun zahynul při dopravní nehodě na motorce.
V Česku právě dnes začíná tropická epizoda, která bude v některých oblastech pokračovat i o víkendu. Potvrzuje to nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jejímž prostřednictvím varují meteorologové před vysokými teplotami a nebezpečím požárů. Experti zároveň avizují další výstrahu před vedry v příštím týdnu.
Červenec se neúprosně blíží ke konci, takže největší koncert v kariéře Marka Ztraceného už pomalu klepe na dveře. Než to vypukne, je ale nutné všechno pečlivě připravit. Jak se známý zpěvák cítí několik dní před velkou show?
Veronika Žilková a Agáta Hanychová ve společném rozhovoru otevřely téma svých svateb. Známá herečka přiznala, že ani jeden z manželů před ní nepoklekl. Influencerka to měla jinak, ale jen tak trochu. Čím nejen svou slavnou matku šokovala?
Český prezident Petr Pavel si opět vysloužil pozornost poměrně netradičním způsobem. V roli fotografa se o víkendu objevil na závodech Formule 1 v Maďarsku. Stal se tak i hvězdou na účtu na sociálních sítí, který sledují miliony lidí po celém světě.
Americká popová hvězda Ariana Grande podala u soudu v Los Angeles žalobu na dva dosud neidentifikované hackery, kteří se neoprávněně nabourali do počítačů a mobilních zařízení jejích spolupracovníků.
Americký hudební magnát Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce poté, co se ve vězení dostal do ostrého konfliktu s jiným chovancem. K potyčce došlo ve federální věznici Fort Dix v New Jersey, kde si šestapadesátiletý producent odpykává svůj trest. Celou roznětkou měly být slovní urážky na adresu známého rappera, který se rozhodl nenechat si situaci líbit a vzal spravedlnost do vlastních rukou.
Čištění uší vatovými tyčinkami se pro jedenadvacetiletou Skye van Rensburgovou z Winsfordu změnilo v šestiletou noční můru. Mladá matka zůstala po nešťastné manipulaci s tyčinkou prakticky hluchá na jedno ucho a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Svým příběhem nyní varuje ostatní před běžnou hygienickou pomůckou, která může způsobit trvalé následky.