Francouzský expert: Ukrajina může dobýt zpět Cherson před začátkem zimy

Ukrajinci by mohli znovu dobýt Ruskem okupované území na západ od řeky Dněpr včetně Chersonu ještě před začátkem zimy.

Ukrajinská armáda střeží své území

V rozhovoru se serverem France24 to uvedl generál a bývalý šéf francouzské vojenské mise při OSN Dominique Trinquand. Nejmenovaní američtí a ukrajinští představitelé řekli stanici CNN, že ukrajinské síly chtějí do konce roku znovu dobýt Cherson, protože dosáhly úspěchů na jihu. Podle amerických činitelů je možné, že se jim to podaří.

Ukrajina minulý týden oznámila zahájení protiofenzivy proti ruským silám na jihu země, který jednotky Moskvy obsadily v prvních týdnech po únorové invazi. Ukrajinští činitelé o protiofenzivě z taktických důvodů neposkytují bližší informace.

Existují ale určité náznaky, že je mise úspěšná, uvedl Trinquand. Jedním z nich byl podle něj i nedělní proslov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který bez větších podrobností oznámil dobytí dvou míst na jihu Ukrajiny. "Můžeme předpokládat, že pokud o tom mluví i přes informační embargo, je to pravda," uvedl Trinquand. Úspěch protiofenzivy naznačuje i odložení referend o připojení k Rusku na okupovaných územích nebo vyslání ruských posil na jih z Donbasu a Krymského poloostrova.

"Myslím si, že před začátkem zimy by Ukrajinci mohli převzít kontrolu nad celým západním břehem Dněpru včetně města Cherson. Neměli bychom zapomínat, že město překvapivě a velmi rychle padlo na začátku března, ale tamní populace s ruskou okupací nesouhlasí," řekl Trinquand. Rusko by tím podle něj utržilo zásadní ránu, protože by poprvé od začátku konfliktu muselo přiznat porážku, domnívá se odborník.

Zdá se také, že Rusko překvapila ukrajinská strategie, uvedl Trinquand. "(Postup ruských vojáků) značně narušilo zničení muničních skladů a logistických uzlů, zejména těch železničních," dodal.

"Ještě je brzy. Myslím, že Ukrajinci dělají pomalý, ale smysluplný pokrok. A uvidíme, jak se věci vyvinou," řekl dnes náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl na akci pořádané serverem Defense News. "Ale rozhodně si myslím, že věci na ukrajinské straně jdou nyní na jihu lépe, než je tomu na ruské straně," dodal.

Kvůli těmto úspěchům chtějí ukrajinské jednotky do konce roku získat zpět většinu Ruskem okupovaného Chersonu, řekli CNN vysoce postavení představitelé USA. Jde podle nich o "ambiciózní" plán, který je ale uskutečnitelný.

Podle amerických činitelů zaznamenaly ukrajinské síly určité úspěchy při útocích na ruské zásobovací linie se záměrem odříznout a izolovat ruské jednotky, které jsou v současné době rozmístěny západně od řeky Dněpr.

Podle ukrajinských představitelů je cílem obsadit přinejmenším celé území severně nebo západně od řeky Dněpr, včetně města Cherson, ale také Novou Kachovku, kde se nachází důležitá vodní elektrárna a kanál, který zásobuje Krym velkou částí vody.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější