Francouzští hasiči zastavili nový požár, v Saském Švýcarsku se plameny dál šíří

Zhruba 400 hasičů dnes bojovalo proti rozšíření lesního požáru v Saském Švýcarsku. Požár u českých hranic hoří na 250 hektarech a zatím si nevyžádal evakuaci obyvatel, uvedla agentura DPA. Německým hasičům se zároveň podařilo dostat pod kontrolu další lesní požár v Braniborsku, který poničil 800 hektarů lesů a porostů.

Hasiči, ilustrační fotografie.

"Hasiči bojují až na hranici vyčerpání," zdůraznil v Bad Schandau saský ministr vnitra Armin Schuster. Ministr, který zrušil kvůli požárům dovolenou a vydal se do oblasti osobně zhodnotit situaci, ale zároveň uvedl, že o zahraniční pomoc Německo požádá až po vyčerpání vlastních kapacit.

Podle agentury DPA dnes v oblasti zasahovalo sedm vrtulníků a další dva stroje budou nasazeny od soboty. Vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300.000 litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

Podle Floriana Engelmanna z německé meteorologické služby DWD mohou hasiči v Saském Švýcarsku doufat, že jim v následujících dnech vyjde vstříc počasí. "Vítr slábne a do oblasti požáru přichází také déšť," sdělil Engelmann. Srážky se očekávají od pátku, ale teprve v sobotu mají přijít vydatné deště, které mohou skutečně zlepšit situaci. V noci na sobotu se vítr otočí směrem na českou stranu, podotkl Engelmann. Právě z Česka, kde o víkendu propukl stále neuhašený požár v Národním parku České Švýcarsko, se v pondělí rozšířily plameny i do sousedního Saského Švýcarska.

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther, který se společně s Schusterem vydal do zasažené oblasti, hovořil podle webu Sachsische.de o historické katastrofě. "V živé paměti nemáme podobnou situaci," sdělil. Upozornil, že požáry trápí také severní Sasko, a v souvislosti s přírodními katastrofami ve spolkové zemi zmínil dopady klimatických změn.

Kvůli napjaté situaci v Sasku zpřísnilo hlavní město spolkové země Drážďany pravidla pro vstup do lesů na svém území. Nařízení bude platné až do konce září a za porušení zákazu hrozí pokuty 2500 až 10.000 eur (61.400 až 246.000 korun).

Podle informací stanice ZDP mají hasiči pod kontrolou požár na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem. Policejní vrtulník prozkoumával oblast pomocí termokamery a vyhledával menší ohniska požáru. U města Falkenberg zasahovalo 300 hasičů a požár poničil zhruba 800 hektarů.

Požáry trápí také Francii, zejména jih země. V noci na dnešek se podařilo dostat pod kontrolu požár v departementu Ardèche, píše server stanice BFM TV. V Ardèche lidé nahlásili ve středu ráno osm menších ohnisek, do dnešního rána se všechny tyto požáry podařilo zastavit. Zasahovalo 650 hasičů a 1100 hektarů vegetace lehlo popelem. Prokuratura předpokládá, že ohně někdo úmyslně založil. Policie již zadržela několik osob.

Podařilo se zastavit také plameny poblíž jihofrancouzského Montpellieru. Úřady kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů zakázaly vstup do několika lesů, v dalších platí jen zákaz rozdělávání ohňů a lesní práce.

Policie v souvislosti lesními požáry v departementu Hérault ve středu zadržela jednoho dobrovolného hasiče. Ten se následně přiznal, že za poslední tři roky založil několik požárů u obce Saint-Jean-de-la-Blaquière západně od Montpellieru, uvedla dnes místní prokuratura.

"Když byl tázán na motivaci svých činů, prohlásil, že jednal ve snaze vyvolat zásahy hasičů a vymanit se z tíživé rodinné situace a také kvůli vzrušení, které mu zásahy přinášely, kvůli adrenalinu, jak zněla jeho slova," uvedl prokurátor Fabrice Bélargent. "Také hovořil o potřebě společenského uznání," dodal. Muži, který byl lesníkem a členem obecního zastupitelstva, nyní podle agentury AFP hrozí až 15 let vězení.

Témata: požáry | hasiči

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější