FT: ČR chce odblokovat integraci západního Balkánu do EU systémem odměn za dílčí úspěchy

Česká republika chce odblokovat integraci západního Balkánu do Evropské unie systémem, který by kandidátské země v regionu odměňoval za dílčí úspěchy na jejich cestě do EU. Napsal to deník Financial Times. S podobnou iniciativou podle agentury Reuters vystupuje také Slovinsko.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Šest zemí západního Balkánu se nachází v různé fázi integračního procesu, shodně se však potýkají s nedostatkem reforem. Z regionu naopak zaznívají hlasy, že některé členské státy jejich vstup do EU záměrně oddalují a účelově mění přístupová kritéria. Roky čekání na členství vedly v mnoha balkánských zemích k nespokojenosti a ochabnutí nadšení pro EU. Debaty v rámci unie o znovunastartování procesu rozšíření na západní Balkán oživila válka na Ukrajině a s tím související obavy z možné destabilizace celého regionu.

"Česká republika se proto v době, kdy se ujímá rotujícího předsednictví EU, aktivně zabývá možnostmi, jak tento proces zlepšit," uvedly v pondělí FT s tím, že jedním z jejích hlavních cílů je stanovit kandidátským zemím na cestě do EU dílčí odměny, nikoli jen vidinu členství. Deník se odkazuje na šéfa české diplomacie Jana Lipavského, podle něhož by kandidáti členství dostali nabídku "něčeho praktického", z čehož by měli hospodářský prospěch a co by zároveň zvýšilo atraktivitu EU v regionu.

Západobalkánské země by se tak při splnění určitých kritérií mohly například účastnit programu studentských výměn Erasmus nebo by pro jejich občany mohly odpadnout roamingové poplatky při pobytu v Evropské unii. "Jde o to pohnout se ze situace 'všechno nebo nic' k tomu, aby se čekárna na vstup do EU stala přívětivějším místem a aby kandidáti průběžně dostávali pobídky a aby se (místní) obyvatelstvo angažovalo," napsaly FT.

Obdobnou strategii jako ČR zastává také Slovinsko. "Problémem je, že nyní máte pouze jeden cíl, který je velmi vzdálený, takže musíte udělat jeden obrovský krok, než dosáhnete nějakého úspěchu. To není příliš motivující," uvedl v dnes publikovaném rozhovoru s Reuters premiér Robert Golob. "Pokud se nám to podaří rozdělit na malé kroky a každá země uvidí, že to má smysl, pak je velmi snadné přesvědčit ostatní země, aby udělaly stejné kroky," dodal.

Jako příklad Golob uvedl, že by se Severní Makedonie mohla zapojit do celoevropských energetických projektů hned poté, co plně zavede všechna pravidla EU v oblasti energetiky.

Rakousko na jaře navrhlo, aby kandidátské země ze západního Balkánu získaly již před vstupem do EU částečný přístup na společný trh či aby se mohly podílet na rozhodování v některých unijních institucích. Chorvatsko prostřednictvím svého prezidenta Zorana Milanoviče naopak vyzvalo, aby EU kandidátským zemím snížila přístupová kritéria.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější