Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, což bylo potvrzeno zahraničními zpravodajskými agenturami. Tento krok je opakovaně kritizován především Čínou.
Zároveň Čína zakázala dovoz všech mořských plodů z Japonska, uvedl server CNN. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so vyzval Japonsko, aby informovalo transparentně o procesu vypouštění vody a několik desítek lidí protestovalo před japonskou ambasádou v Soulu. Jihokorejská policie zadržela nejméně 16 protestujících, kteří pronikli do budovy.
Postupné uvolňování více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody z areálu Fukušimy, která byla poškozena zemětřesením a cunami v roce 2011, je plánováno na příštích 30 let. Problém ukládání této vody v elektrárně rostl, protože většina nádrží byla téměř plná. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) schválila plán Japonska na vypuštění této vody do oceánu v červenci.
Radioaktivní voda je před vypuštěním čištěna filtrem, který odstraňuje většinu nebezpečných prvků kromě tritia - radioaktivního izotopu vodíku, který je těžko separovatelný. Tento izotop je škodlivý pro lidské zdraví pouze při vysoké koncentraci, což podle expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je také ředěna mořskou vodou. Někteří vědci však mají obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, které mohou zůstat ve vodě.
Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že odborníci agentury jsou na místě, aby zajistili bezpečné provedení procesu vypouštění a že budou zveřejňovat průběžně aktualizovaná data o tomto procesu.
Čína znovu kritizovala japonské rozhodnutí, označila ho za bezpečnostní problém s dopady na další země a tvrdila, že by mělo být více zemí, které by se o tomto rozhodnutí měly vyjádřit. Čína zakázala dovoz všech mořských produktů z Japonska a Hongkong oznámil, že provede kontroly dovozu japonských mořských produktů.
Je to tady. I v roce 2025 jsme se dočkali dne, kdy se předají ceny popularity hudebních interpretů Český slavík. Favorité jsou dva a jsou jasní, jde o Marka Ztraceného a Ewu Farnou. Jedna z legend tuzemské popmusic bude zároveň uvedena do síně slávy.
Bobříka mlčení o rozvodu se slavným manželem neudržela. Andrea Kašpárková poprvé promluvila o tom, co se v médiích beztak probíralo. Potvrdila, že s kuchařem Radkem Kašpárkem už netvoří manželskou dvojici ani na papíře.
Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas.
Martin Dejdar letos oslavil kulaté 60. narozeniny, z čehož už je tak nějak patrné, že v životě prožil leccos. V aktuálním rozhovoru si známý herec postěžoval na nedostatek respektu ze strany mladší generace. Co přesně mu vadí?
Meteorologická zima sice začne až prvního prosincového dne, ale v Česku se řádně ochladilo už v těchto dnech. Výraznější oteplení se navíc do konce probíhajícího týdne neočekává, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nevyřízené účty mezi Jaromírem Soukupem a jednou z jeho bývalých partnerek opět vyplouvají na povrch. Eva Feuereislová nadále požaduje po podnikateli částku ve výši, která se blíží cifře 200 tisíc korun.
Pražský hrad se až jako druhý vyjádřil ke čtvrtečnímu jednání prezidenta Petra Pavla se šéfem Motoristů Petrem Macinkou. Podle prezidentské kanceláře byly hlavním tématem nominace strany vedené Macinkou na ministry v rodící se vládě Andreje Babiše (ANO).
Exprezident Miloš Zeman od tohoto týdne opět úřaduje ve své kanceláři. Bývalá hlava státu se v posledních týdnech potýkala se zdravím, musela dokonce na operaci. Už o uplynulém víkendu se však Zeman zúčastnil posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou.
Karel Šíp je se Všechnopárty na obrazovkách už dvacet let, ale podle dostupných informací ještě není rozhodnuto o jeho pokračování po Novém roce. Mohou mu snad zavařit zdánlivě nevhodné vtipy v televizní talk show?
Kriminalisté i drážní inspektoři od rána vyšetřují čtvrteční srážku dvou vlaků na jihu Čech, která si vyžádala desítky zraněných. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání obecného ohrožení. Podle předběžných informací projel rychlík návěstidlo v poloze stůj.
Během svátečního pondělí 17. listopadu se možná dopsala poslední kapitola historie populární tuzemské kapely J.A.R. Hudebníci totiž odehráli tradiční pražský koncert, na kterém nechyběl ani Dan Bárta. Už dříve ale formace naznačila, že její budoucnost je nejistá.
Nejen moderátory, ale i porotce si z pravidelných účastníků StarDance oblíbili televizní diváci. Však si vzpomeňte, jak je rozladilo, když Česká televize odstavila populárního Zdeňka Chlopčíka. Teď ale i Tatiana Drexler naznačila, že její pokračování v show není jasné.