Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, což bylo potvrzeno zahraničními zpravodajskými agenturami. Tento krok je opakovaně kritizován především Čínou.
Zároveň Čína zakázala dovoz všech mořských plodů z Japonska, uvedl server CNN. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so vyzval Japonsko, aby informovalo transparentně o procesu vypouštění vody a několik desítek lidí protestovalo před japonskou ambasádou v Soulu. Jihokorejská policie zadržela nejméně 16 protestujících, kteří pronikli do budovy.
Postupné uvolňování více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody z areálu Fukušimy, která byla poškozena zemětřesením a cunami v roce 2011, je plánováno na příštích 30 let. Problém ukládání této vody v elektrárně rostl, protože většina nádrží byla téměř plná. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) schválila plán Japonska na vypuštění této vody do oceánu v červenci.
Radioaktivní voda je před vypuštěním čištěna filtrem, který odstraňuje většinu nebezpečných prvků kromě tritia - radioaktivního izotopu vodíku, který je těžko separovatelný. Tento izotop je škodlivý pro lidské zdraví pouze při vysoké koncentraci, což podle expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je také ředěna mořskou vodou. Někteří vědci však mají obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, které mohou zůstat ve vodě.
Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že odborníci agentury jsou na místě, aby zajistili bezpečné provedení procesu vypouštění a že budou zveřejňovat průběžně aktualizovaná data o tomto procesu.
Čína znovu kritizovala japonské rozhodnutí, označila ho za bezpečnostní problém s dopady na další země a tvrdila, že by mělo být více zemí, které by se o tomto rozhodnutí měly vyjádřit. Čína zakázala dovoz všech mořských produktů z Japonska a Hongkong oznámil, že provede kontroly dovozu japonských mořských produktů.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.