Fungování škol na podzim bude záležet na epidemii covidu a doporučeních ministerstva

Ministerstvo školství v současnosti neví, jaká pravidla budou ve školách platit při případném zhoršení epidemie covidu-19 na podzim. Záležet to podle úřadu bude na vývoji epidemie a doporučeních ministerstva zdravotnictví (MZd). Na dotaz ČTK to dnes uvedl odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství (MŠMT).

Ministerstvo školství

"MŠMT situaci ohledně covid-19 monitoruje. V tuto chvíli nelze předvídat, jaký bude vývoj a dynamika šíření viru. Na vývoj a opatření se váží i případná doporučení a opatření ze strany MZd. V dané věci pravidelně komunikujeme s MZd,“ uvedl úřad. Na dotazy, zda může ministerstvo školství vyloučit opětovné uzavírání škol a přechod na výuku na dálku nebo jestli by se do škol mohly vrátit roušky, odpověď neupřesnil.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se minulý týden zastavil. V úterý se v Česku potvrdilo 450 nových případů koronaviru, to je o 137 víc než před týdnem. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale v posledních dnech stagnuje kolem stovky. Stejně nízké číslo to bylo naposledy loni v září.

Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický. Předpokládají, že situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je podle nich nutné počítat se zřejmě vážnější podzimní vlnou epidemie. V létě potvrzených případů ubývalo i v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.

Zahájení školního roku 2020 i 2021 doprovázela opatření proti šíření covidu-19. Zatímco v minulém školním roce spočívala hlavně v doporučeních k přísnějším hygienickým opatřením, jako je časté větrání či dezinfekce rukou, v aktuálním školním roce musely děti navíc podstoupit i testy na koronavirus a nosit roušky. Přísnější opatření měla podle bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) zabránit šíření nákazy do té míry, aby se nemusely zavírat školy. Řada tříd i škol se tomu ale přesto nakonec nevyhnula a musela kvůli nařízeným karanténám přejít na výuku na dálku. Na distanční výuce strávili žáci kvůli epidemii v uplynulých dvou letech s přestávkami několik měsíců, což podle odborníků uškodilo vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

Od vypuknutí epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v Česku přes 3,9 milionu případů covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví eviduje víc než 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.303 lidí.

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu

04.07.2022 16:52 Aktualizováno Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm…

Starostové a nezávislí si zvolí vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic v Česku

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:30 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

04.07.2022 15:10 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

U Karlštejna kvůli utržené části skalního převisu nad tratí neprojedou…

04.07.2022 14:42 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo 87 procent…

04.07.2022 13:18 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

Fiala chce do obnovy Ukrajiny zapojit české firmy

04.07.2022 10:43 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Policisté vyšetřují požár v Zápech u Prahy, nevylučují možnost úmyslného…

04.07.2022 10:04 Při vyšetřování příčin rozsáhlého víkendového požáru haly v Zápech u Prahy, který podle předběžných…

Související:

Nejnovější