Skupina velkých světových ekonomik G7 se zavázala posílit diplomatickou, finanční a vojenskou podporu Ukrajině. Vyplývá to z prohlášení, které země zveřejnily po svém dnešním digitálním jednání. Toho se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko musí ukončit agresi a stáhnout své vojáky z celého území Ukrajiny, uvedly státy G7 a odsoudily "nelegální a neospravedlnitelnou válku", kterou před rokem Rusko rozpoutalo.
Skupina velkých světových ekonomik G7 "nikdy neuzná nelegální anexi regionů na východě Ukrajiny Ruskem, stejně tak i obsazení Krymu a Sevastopolu". Jak pak země dodaly, "jakékoli použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní ze strany Ruska by mělo vážné následky".
Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se schůzka zaměřila i na to, co mohou hospodářsky nejvyspělejší země udělat, aby Ukrajině pomohly uspět na bitevním poli. Země G7 jsou podle svých slov připraveny vyhlásit "další sankce či jiná ekonomická opatření s cílem oslabit Rusko". Budou se rovněž snažit zabránit Rusku v hledání nových způsobů, jak získat další vojenské vybavení a technologie. A jsou odhodlané "přivést k odpovědnosti prezidenta Putina a další osoby zodpovědné" za rozpoutání války, to vše v souladu s mezinárodním právem.
Jak skupina G7 dál uvedla ve svém prohlášení, podniká kroky proti hráčům ze třetích zemí, kteří "materiálně podporují ruskou válku na Ukrajině". "Vyzýváme třetí země nebo i další mezinárodní hráče, kteří se snaží vyhnout našim opatřením, aby přestaly poskytovat materiální podporu ruské válce, nebo jim budou hrozit vážné následky," stojí v dokumentu.
Skupinu zemí G7 tvoří Kanada, USA, Británie, Francie, Německo, Itálie a Japonsko. Schůzek se rovněž účastní zástupci Evropské unie. Skupina již v minulosti vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby válku na Ukrajině zastavil.
V Česku se již nějaký čas otepluje, přestože slunečních paprsků si lidé moc neužívají. To by se alespoň na některých místech mohlo změnit v úterý, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň porostou i teploty.
Šest uskupení by se momentálně dostalo do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by neuspěly opoziční strany KDU-ČSL a TOP 09.
V Česku se televizní diváci těší na další řadu StarDance, jejíž nedílnou součástí je jako porotce v posledních řadách i Richard Genzer. Nyní dostal laso ze Slovenska, kde se lidé chystají na novou sérii show Let's Dance.
V Česku se od začátku roku koná tzv. zbraňová amnestie, která přináší i kuriózní momenty. Jeden takový se stal v Praze, kde žena přinesla na policejní služebnu protitankovou střelu. Policie toho využila, aby upozornila občany, jak se má s takovým arzenálem manipulovat.
Česko získalo na olympijských hrách třetí zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu v řadě. Po dvou triumfech Ester Ledecké navázala vítězstvím Zuzana Maděrová. Ledecká přitom nechyběla na startu a ovládla kvalifikaci. Jak moc chtěla znovu vyhrát, to ukázaly rozhovory po závodě.
Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu.
V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu.
Premiéra jako hrom. Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek se poprvé představil v olympijském závodě, konkrétně v závodě na 5000 metrů, a ihned se mu podařilo získat pro Českou republiku olympijskou medaili. V Miláně si dojel pro stříbro poté, co v předposlední rozjížďce z celkových deseti zajel čas 6:06,48, který mu nakonec stačil na druhé místo.
Dara Rolins musí být na svou dceru hrdá, protože Laura vystoupila sama za sebe a obhájila si rozhodnutí o změně příjmení. Kvůli odchodu do zahraničí a jednodušší výslovnosti z ní totiž bude taky Rolins.
Z Milána a Cortiny d'Ampezzo přišla v neděli první skvělá zpráva. Česká olympijská výprava získala první cenný kov na právě probíhajících zimních olympijských hrách v paralelním obřím slalomu na snowboardu. To se ostatně očekávalo před olympiádou, jenže od tradiční královny tohoto sportu Ester Ledecké, která však neprošla překvapivě přes čtvrtfinále. Češi v hledišti včetně prezidentského páru v tu chvíli rozhodně nemuseli smutnit. Ve hře zůstala druhá česká reprezentantka Zuzana Maděrová, která potvrdila dokonale svoji vzestupnou formu z této sezóny a korunovala ji ziskem zlaté olympijské medaile.
Vážnými zraněními jednoho z aktérů skončila potyčka před hernou v Chebu, kterou od noci na sobotu vyšetřují policisté z Karlovarského kraje.