Státy G7 znepokojuje rozvoj íránského jaderného programu a dodávky íránských raket a dronů. Vyplývá to z návrhu společného prohlášení, o kterém informoval server Yahoo. Podle Ukrajiny jsou íránské drony používány i při útocích na ukrajinské cíle. Státy také uvedly, že zajistily finanční podporu Ukrajině minimálně do začátku příštího roku.
"Opakujeme naše jasné stanovisko, že Írán nikdy nesmí vyvinout jadernou zbraň," uvádí se v návrhu. "Vyjadřujeme vážné znepokojení nad pokračujícími destabilizačními aktivitami Íránu, včetně transferu raket, bezpilotních vzdušných prostředků (UAVS) a souvisejících technologií státním a nestátním aktérům," dodávají státy.
Lídři zemí skupiny G7 také informovali o nových sankcích, které cílí na Rusko kvůli jeho již déle než rok trvající agresi vůči Ukrajině. Prezidenti a premiéři se sešli v japonské Hirošimě, která hostí summit od pátku do neděle. Na setkání má osobně dorazit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podle BBC se v prohlášení píše, že cílem lídrů skupiny G7 je "vyhladovět" Rusko v oblasti technologií či průmyslového vybavení, které pohání jeho válečnou mašinérii. Nová opatření mají omezit export věcí, které jsou pro Rusko klíčové na bojišti. Sankce budou mířit také na skupiny, které obchází zákaz a dodávají Moskvě vojenský materiál.
"Putin zaplatí za nelegální invazi na Ukrajinu. Dnes zvyšujeme tlak v oblasti ekonomiky. Zakročíme proti ruským krádežím ukrajinského obilí a ostatním zdrojům příjmů, které podporují válečnou mašinérii," napsal britský ministr zahraničí James Cleverly na twitteru.
Vedoucí představitelé G7 podle Reuters také uvedli, že zajistili, aby Ukrajina měla finanční podporu v boji proti Rusku nejméně na tento rok a začátek roku 2024.
"Dnes podnikáme nové kroky, abychom zajistili, že ruská ilegální agrese proti suverénnímu státu selže, a abychom podpořili ukrajinský lid v jeho úsilí o spravedlivý mír zakořeněný v respektu k mezinárodnímu právu," uvedli v prohlášení vůdci G7.
Podle nové zprávy o zákazu knih v amerických školách je hororový spisovatel Stephen King autorem, jehož díla jsou nejčastěji cenzurována. Během školního roku 2024–2025 zaznamenala organizace PEN America více než 6 800 případů, kdy byly knihy dočasně nebo trvale staženy z oběhu. Ačkoli je toto číslo nižší než 10 000 případů v předchozím školním roce, stále výrazně převyšuje úroveň z doby před několika lety, kdy PEN America necítila potřebu takové zprávy sestavovat.
Zpěvačka Madonna se v pondělním díle podcastu „On Purpose“ s Jayem Shettym svěřila, že během vleklého soudního sporu s bývalým manželem Guyem Ritchiem o opatrovnictví syna Rocca v roce 2016 zvažovala sebevraždu.
Hollywoodská herečka Nicole Kidman a country zpěvák Keith Urban se po bezmála dvacetiletém manželství rozešli. Zprávu potvrdil BBC zdroj blízký páru. Slavná dvojice se vzala v červnu roku 2006 a má spolu dvě dcery, Sunday Rose (17) a Faith Margaret (14).
Nová kapitola StarDance se začala psát o uplynulém víkendu v Karlových Varech, kde se odehrála úvodního historicky prvního turné. Jeho specialitou je, že se nevysílá každý večer na televizních obrazovkách. A někteří lidé se s tím zjevně nesmířili.
Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný je opět na svobodě. Ve čtvrtek opustil vazební věznici v Liberci, kde si od začátku července odpykával tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?