Pro úspěšné zvládnutí čtvrté průmyslové revoluce musí ČR nyní změnit vzdělávání tak, aby kladlo větší důraz na celoživotní učení. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) to dnes řekl na sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Zhruba 60 procent prvňáčků, kteří nastoupí do škol od září, podle něj bude ve svém životě později vykonávat zatím neexistující profese. Poukázal na to, že ekonomika bude potřebovat jiné dovednosti než doposud, výuka se tomu proto musí přizpůsobit.
"Některé odhady říkají, že už do pěti let část především rutinních dovedností bude nahraditelná technologiemi," uvedl Gazdík. Dotkne se to podle něj zhruba 1,3 milionu zaměstnanců. "Do 15 let to už budou 2,2 milionu zaměstnanců. A když jsme u čísel, tak 60 procent dětí, které budou v září nastupovat do základní školy, tak budeme připravovat na povolání, která ještě neexistují," vypočetl.
Podle něj proto mladým pro úspěšný pracovní život už nebude stačit jen dokončit školu, ale nutností pro ně bude celoživotní vzdělávání. "Ekonomika bude potřebovat úplně jiné dovednosti. Čtvrtá průmyslová revoluce přinese digitalizaci procesu, rozvoj umělé inteligence, 3D tisku, nanotechnologií, nové přístupy v řízení i v logistice," řekl. "Pokud tomuto trendu nepůjde české vzdělávání naproti – a je to proces, který se bude týkat čím dál víc nejen škol, ale i zaměstnavatelů – tak zůstaneme na chvostě vyspělého ekonomického světa," řekl.
Dovednosti, se kterými by žáci ze škol měli odcházet, jsou podle něj hlavně otevřenost vůči novým výzvám, schopnost učit se, mít kritické myšlení, vyhledávat informace, třídit je a vyznat se v nich. Některé školy se podle něj o takovou výuku už snaží. Dalším chce ministerstvo vytyčit směr změnou výuky, omezením obsahu učivu a důrazem na procvičování dovedností.
"Musíme změnit zkoušky, jinak se budou žáci dál biflovat ne kvůli znalostem, ale kvůli testům a přijímacím zkouškám. Musíme digitalizovat školy a podpořit víc spolupráci firem a škol, nejen provádět odborný výcvik ve firmách, ale ještě víc přitáhnout odborníky z praxe do škol," popsal. Je podle něj také nutné nastavit ve vzdělávání nové obory pro potřeby moderního průmyslu a vytvořit takový systém celoživotního vzdělávání, aby se ho mohl účastnit kdykoli jakýkoli zájemce.
Dodal, že o potřebě modernizace vzdělávání jednal s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým a že jejich spolupráce funguje.
Dvě děti má Eva Burešová, ale někteří lidé v posledních dnech pojali podezření, že je na cestě třetí potomek. Oblíbenou herečku a zpěvačku to zvedlo ze židle, protože lidé by o tak citlivé věci, jakou je těhotenství, rozhodně neměli podobně spekulovat.
Prezident Petr Pavel pokračuje v setkávání se sportovními osobnostmi i po návratu z olympiády do České republiky. Pavel posnídal s jednou z legend světového motorsportu a tak trochu si rýpl do českých Motoristů s velkým M.
Události ve světě trápí mnoho z nás. Výjimkou zjevně není ani Dara Rolins, která se domnívá, že na vině jsou z velké části sami lidé. Populární zpěvačka se v té souvislosti svěřila, že je ráda, že její dcera Laura prožila šťastné dětství.
Meteorologická zima se chýlí ke svému závěru, v březnu už totiž pro meteorology začíná jaro. Teploty také mají pozvolna stoupat, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové ale nevyloučili pokles teplot pod průměr v závěru února.
Jiřina Bohdalová v květnu oslaví půlkulatiny, které byly jedním z témat hovoru během její návštěvy v televizní talk show Všechnopárty. Legendární herečka v pořadu odhalila plány i pravdu o svém vztahu k alkoholu.
Dva cizinci utrpěli zranění při potyčce, ke které o víkendu došlo v Chebu. Zatímco jeden z mužů zůstává v nemocnici, druhého zadrželi policisté, kteří případ kvalifikovali jako pokus o vraždu.
Česko před uplynulým víkendem zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová, která učarovala divákům i mnoha svým kolegům. Jeden z někdejších partnerů Brejchové se po její smrti ozval.
Jeden z nejznámějších českých herců měl o uplynulém víkendu půlkulatiny. Miroslav Donutil oslavil 75. narozeniny ve společnosti dalších hvězd tuzemského šoubyznysu. Kdo všechno mu přišel osobně pogratulovat?
Král Karel III. poprvé přímo zasáhl do kauzy spojené s Jeffrey Epsteinem a vyjádřil připravenost podpořit policii při prověřování obvinění vznesených proti Andrewu Mountbatten-Windsorovi.
Princ a princezna z Walesu vydali své první veřejné prohlášení k aktuálním odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Prostřednictvím mluvčího Kensingtonského paláce vzkázali, že jsou „hluboce znepokojeni“ novými informacemi, které se objevily v dokumentech zveřejněných v USA. Ve svém vyjádření zdůraznili, že jejich pozornost a myšlenky zůstávají zaměřeny především na oběti těchto činů.
Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.
Nadace Invictus Games, jejímž zakladatelem je princ Harry, oznámila významnou personální posilu. Do správní rady nadace nastoupila Nana Fifieldová, která zastává pozici technologické ředitelky v Amazon Prime Video. Tento nečekaný krok vzbudil pozornost zejména proto, že Amazon je přímým konkurentem streamovací platformy Netflix, se kterou Harry a jeho manželka Meghan spolupracují od roku 2020.