Gazdíkovi bude se řízením vzdělávání pomáhat deset poradců

Deset poradců bude pomáhat se vzdělávací politikou ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN). Jsou mezi nimi například sociolog Daniel Prokop, bývalý ministr financí za ANO a IT expert Ivan Pilný nebo zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl. Gazdík dnes své poradce představil novinářům na ministerstvu školství.

Petr Gazdík

Ve skupině poradců, které si Gazdík vybral, jsou experti v různých oborech. Podle ministra se všichni shodují na tom, že je školství potřeba modernizovat, liší se ale jejich názory na detaily v tom, co a jak by se mělo změnit. „Chtěl jsem lidi, kteří mi nebudou kývat, ale budou oponovat a hledat to nejlepší řešení,“ řekl Gazdík. Poradci podle něj nebudou placeni paušálně, ale úřad s nimi v případě jejich aktivity může uzavřít například dohodu o provedení práce.

Vedle Prokopa, Pilného a Šteffla budou mezi ministrovými poradci bývalý prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, knihkupec a odborník na moderní dějiny Jiří Padevět, matematici Peter Krupka a Petr Chára, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík, bývalý radní Zlínského kraje pro školství Josef Slovák a vysokoškolská pedagožka Jana Straková.

Pilný, který je mimo jiné bývalým ředitelem českého Microsoftu, se chce jako poradce zaměřit na otázku financování vzdělávání. Podle něho je stále nedostatečné. Věnovat se chce i reformě odborného vzdělávání, jehož problémy se podle něj odrážejí i v české ekonomice. Šteffl bude upozorňovat na potřebu, aby se vytvořila vize vzdělávání pro budoucnost a změnily se zastaralé názory rodičů, které jsou podle něj brzdou změn k lepšímu.

Prokop a Sáblík se podíleli na přípravě vládního dokumentu Strategie vzdělávání 2030+, podle kterého chce ministerstvo modernizovat vzdělávání v Česku. Zatímco Prokop by chtěl jako poradce ministra klást důraz na nutnost řešení nerovností ve vzdělávání, Sáblík by chtěl radit v tom, jak zaměřit výuku víc na získávání dovedností. Na nerovnosti v přístupu ke vzdělávání chce kromě Prokopa upozorňovat také Straková.

Bývalý ředitel střední odborné školy Slovák se hodlá zabývat hlavně efektivitou systému odborného vzdělávání a ředitel gymnázia v Brně-Řečkovicích Krupka mimo jiné tím, jaké problémy řeší ředitelé v praxi. Krupka by rovněž rád přispěl k lepší prestiži matematiky ve vzdělávání, která je podle něj neoprávněně démonizovaná. Chára má zkušenosti se soukromým vzděláváním i hodnocením mezinárodních maturit. Jako poradce se zaměří na problematiku obsahu vzdělávání a podoby jednotných přijímacích a maturitních zkoušek či uplatnění kombinovaného studia ve středních školách. Konvalinka a Padevět dnes na ministerstvu chyběli.

Bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga měl poradce tři. Patřila k nim tehdejší prorektorka Univerzity Karlovy a současná náměstkyně ministra školství Radka Wildová, kterou chtěl Gazdík původně také jako poradkyni. Vedle ní byli poradci ministra Plagy radní pro školství, mládež a sport z kraje Vysočina Jana Fialová a prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Související:

Nejnovější