Gazprom tvrdí, že pokračuje v dodávkách plynu do Evropy přes Ukrajinu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 1. května 2022 10:39
Sdílej:

Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes uvedl, že pokračuje v dodávkách zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu v souladu s požadavky zákazníků. Informovala o tom agentura Reuters. Gazprom tento týden zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska.

Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země ruský požadavek rublových plateb označují za porušení smluv.

Smluvní závazky Gazpromu na dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu pro letošní rok činí 40 miliard metrů krychlových, což je přibližně 110 milionů metrů krychlových denně, uvedla podle agentury RIA Novosti plynárenská společnost. Za dnešní den má Gazprom v souladu s požadavky zákazníků dodat 97,2 milionů metrů krychlových plynu oproti 71,7 milionu v sobotu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Západ hodlá omezit nákup ruských energetických surovin, protože nechce takto pomáhat financovat válku na Ukrajině. V případě plynu ale Evropská unie není jednotná. Podle plánů Bruselu by se EU přesto již letos mohla obejít bez dvou třetin dodávek ruského plynu a ropy. Docílit toho chce posílením dovozu z dalších států jako jsou USA či Katar, rychlejším zapojením obnovitelných zdrojů či úsporami energie.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy však Kreml stále drží Evropskou unii pod krkem, protože převážná část členských zemí a rozhodující energetické podniky se strachují, co si bez ruského plynu počnou.

"Takhle se ale válčit nedá. Ve strachu ne. Pokud EU chce s Ruskem účinně ekonomicky válčit, musí být připravena inkasovat také rány," uvedl Kovanda ve svém dnešním komentáři.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan znovu potvrdila, že je nefalšovanou módní ikonou!

Meghan Markle opět potvrzuje svou pověst módní ikony, která dokáže mistrně propojit luxus s podporou svých blízkých přátel. V novém propagačním videu ke své značce džemů a delikates As Ever se vévodkyně ze Sussexu objevila v džínách s nezaměnitelným detailem, který okamžitě upoutal pozornost módních expertů i fanoušků po celém světě.

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Novinky k případu lebky svaté Zdislavy. Policie prozradila, co chtěl zloděj udělat

Policie v pátek prozradila podrobnosti k případu krádeže lebky svaté Zdislavy v souvislosti se čtvrtečním zadržením pachatele. Muž se k nepochopitelnému činu přiznal. Strážci zákona dnes uvedli, že lebku zalil do betonu. Do řeky už ji hodit nestihl. 

České celebrity
Ewa Farna

Nečekaná slova z rodiny Ewy Farne. Nelehké období mají za sebou

Ewa Farna je na očích prakticky neustále, zatímco její manžel se drží raději v ústraní. Přesto pokračuje v hudebnické kariéře. Právě v souvislosti s hudebními počiny překvapil Martin Chobot zpovědí o nelehkém životním období. Co se stalo? 

Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Deštivé počasí na východě země. Na víkend už platí varování

Deštivé víkendové počasí může nadělat neplechu. Meteorologové v nejnovější výstraze varují před vydatným deštěm na východě země. Za dva dny může spadnout až 70 milimetrů srážek, vyplývá z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).