Ruská plynárenská společnost Gazprom nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma dnes uvedla, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Teď prochází pravidelnou údržbou.
Německé ministerstvo hospodářství nechtělo prohlášení Gazpromu komentovat, informovala agentura Reuters.
"Gazprom nemá k dispozici žádné dokumenty, které by společnosti Siemens umožňovaly vyvézt z Kanady motor kompresorové turbíny (...) pro stanici Portovaja," uvedla ruská plynárenské společnost. "Za těchto okolností není možné učinit objektivní závěr ohledně dalšího vývoje situace při zajištění bezpečného provozu stanice Portovaja, která je kritickým zařízením pro plynovod Nord Stream," dodal ruský podnik.
"Prohlášení Gazpromu nekomentujeme," reagoval mluvčí německého ministerstva hospodářství.
Kanada ve svém víkendovém oznámení uvedla, že vydává "časově omezené a odvolatelné povolení", aby vyňala vrácení zařízení ze svých protiruských sankcí. Zároveň oznámila další opatření, jimiž reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Tu Moskva zahájila 24. února.
Mluvčí společnosti Siemens Energy dnes uvedl, že její experti v návaznosti na první politický krok ze strany Kanady "intenzivně pracují na všech dalších formálních povoleních a logistice". "Jde o procesy, které podléhají kontrole vývozu a dovozu. Naším cílem je co nejrychleji dopravit turbínu na místo jejího použití," dodal.
Společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem ruských kompresorových turbín z Kanady.
Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče. To by zhatilo plán naplnit zásobníky na zimu a prohloubilo plynovou krizi, která si vyžádala mimořádná opatření vlád a vysoké účty pro spotřebitele.
Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Německo je na ruském plynu závislé, snaží se ale tuto závislost snížit.
Loni byl dokončen plynovod Nord Stream 2, který vede paralelně a který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 1. Německé úřady ale ještě před invazí ruských vojsk na Ukrajinu odmítly vydat povolení k zahájení provozu nového plynovodu. Surovinu z tohoto potrubí měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.
Lucie Vondráčková určitě není nedotknutelná. Rozhodně tedy ne pro Ornellu Koktovou, která se do herečky a zpěvačky pustila v podcastu s kamarádkou Agátou Hanychovou. Znovu otevřela kapitolu, která je jinak už dávno uzavřená.
Americký prezident Donald Trump avizuje, že čínská celní odveta nezůstane bez reakce, pokud ji Peking neodvolá. Bílý dům dává Číně čas do zítra, jinak na ni od středy uvalí ještě vyšší cla.
Spoustu lidí v neděli večer překvapilo, že boj Aničky Slováčkové se zákeřnou nemocí tragicky skončil. K takovým mohl patřit i Martin Dejdar, který ve svém příspěvku zmínil, že s dcerou slavných rodičů ještě před několika dny pracoval.
Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič.
Eva Burešová pokračuje ve své pouti show Let's Dance, přesto došlo v neděli na slzy. Herečku a zpěvačku totiž uprostřed přímého přenosu zasáhla zpráva, která rozesmutnila celé Česko.
Anna Slováčková inspirovala i tím, že se navzdory zákeřné rakovině snažila žít normálním životem. Projevovalo se to například tak, že pokračovala ve své pěvecké kariéře do poslední možné chvíle.
Karel Gott žil dlouho životem starého mládence, kterému se o chod domácnosti nestarala manželka, ale najatá hospodyně. Šlo o jistou Jaromíru Jandovou, pro zpěváka pracovala do roku 2007. Teď se po ní slehla zem.
Smutná zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové se dostala i do nejvyšších míst. Důkazem jsou slova prezidenta Petra Pavla, který se v pondělí dopoledne vyjádřil na sociálních sítích.
Česko od neděle zpracovává smutnou informaci o smrti Aničky Slováčkové, která prohrála dlouhý a nelítostný boj se zákeřnou rakovinou. Ještě před pár týdny to nevypadalo, že by konec měl nastat tak brzy. Jak vypadaly poslední hodiny jejího života?
Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů.
Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích.
I Hollywood se v uplynulém týdnu rozloučil s jednou z výrazných osobností. Na apríla zemřel slavný herec Val Kilmer, bylo mu 65 let. Na CinemaConu v Las Vegas se k úmrtí kolegy a kamaráda poprvé vyjádřil Tom Cruise.