Geomagnetická bouře překazila cestu většiny ze 49 družic firmy SpaceX

Geomagnetická bouře překazila cestu většiny ze 49 družic firmy SpaceX vystřelených do vesmíru minulý týden v rámci budování internetové sítě Starlink, oznámila kosmická společnost miliardáře Elona Muska.

Elon Musk

Očekává, že až 80 procent z poslední skupiny družic nakonec shoří v atmosféře, místo aby dosáhly zamýšlené oběžné dráhy. SpaceX už má pod hlavičkou projektu Starlink, jehož cílem je zpřístupnění internetu kdekoliv na Zemi, ve vesmíru na 2000 satelitů.

"Satelity vypuštěné ve čtvrtek bohužel v pátek významně zasáhla geomagnetická bouře," uvedla americká společnost. Zmiňovaný fenomén je výsledkem interakce mezi proudy nabitých částic označovanými jako sluneční větry a zemským magnetickým polem, vysvětluje deník The Guardian. "Tyto bouře způsobují oteplení atmosféry a zvýšení hustoty atmosféry v našich nízkých startovních výškách," pokračuje prohlášení SpaceX.

Intenzita bouře měla podle firmy za následek vyšší "atmosférický odpor" než při předchozích startech a nově vypálené satelity nakonec nedokázaly provést manévry potřebné pro dosažení kýženého orbitu.

"Až 40 ze satelitů se vrátí do atmosféry Země nebo už se vrátilo," uvádí SpaceX. Přístroje jsou navržené tak, aby při pádu k Zemi shořely a podle výrobce aktuální problémy nepředstavují žádnou hrozbu, ať už jde o dopady částí na zem nebo kolizí s jinými satelity.

SpaceX od startu projektu Starlink vynesl do vesmíru více než 2000 družic a má souhlas od amerických úřadů na navýšení jejich počtu až na 12.000, ačkoli původně Muskova firma počítala pouze se 1440 satelity. Neustále rozšiřovaná síť má přinést vysokorychlostní internetové připojení do všech koutů světa a také peníze pro další vesmírné ambice amerického miliardáře.

Témata: SpaceX | Elon Musk

Facebook a Instagram měly v Česku velké výpadky

08.05.2023 16:51 Uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram měli v posledních hodinách velké problémy. V Česku…

Čína chce pokořit Měsíc, postaví svou síť satelitů

26.04.2023 17:36 Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most…

První komerční přistání na Měsíci se zřejmě nepovedlo. Modul se přestal…

25.04.2023 20:25 Mělo jít o historický milník. V úterý měla na Měsíc přistát historicky první lunární sonda…

Překvapivý experiment: Vědci naučili papoušky telefonovat, těm se to líbilo

23.04.2023 14:47 Vědci z Northeastern University ve spolupráci s kolegy z MIT a University of Glasgow zkoumali, co…

Související:

Nejnovější