Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prošetřuje čtvrteční střelbu na filozofické fakultě v Praze, při níž bylo zabito 14 lidí. Ačkoliv je zásah policie hodnocen pozitivně, objevují se dosud nezodpovězení dotazy, které směřují k tomu, zda policie mohla tragédii předejít.
"V souvislosti se střelbou na filozofické fakultě aktuálně provádíme analýzu všech dostupných informací a úzce spolupracujeme s policií," řekla Novinkám mluvčí inspekce Ivana Nguyenová s tím, že zkoumá nápady a podněty od veřejnosti.
Policejní zásah proti střelci na filozofické fakultě, který má na svědomí 14 obětí a dalších 25 zraněných, je sice obecně hodnocen pozitivně. Přesto se veřejně diskutuje o možnosti, zda policie mohla tragédii předejít a zda někde neselhala.
Kromě laiků vyjadřují i někteří odborníci pochybnosti o tom, zda policie mohla podcenit opatření při předchozím pátrání po čtyřiadvacetiletém střelci. Lidé se například dotazují, proč policie zaměřila svou pozornost pouze na jednu z několika budov filozofické fakulty v Celetné ulici, a neposlala hlídky do těch ostatních.
Diskutuje se také o tom, proč policie neinformovala vedení Karlovy univerzity o možné hrozbě. Útočník, který měl podle informací policie přednášet v Celetné, nakonec zaútočil v budově na Palachově náměstí, o možnosti útoku ale nebyl nikdo informován.
Další relevantní debaty se vedou ohledně toho, jak bylo možné, že nikdo nezaznamenal podezřelé chování mladého studenta, který si během krátké doby zaregistroval větší množství zbraní, včetně těch dlouhých. I sami policisté podle serveru připouštějí možné selhání.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak postup policie chválí a označuje za profesionální. "Policie pravděpodobně svým včasným zásahem zabránila ještě tragičtějším událostem během dnešního masakru na FFUK. V budově fakulty bylo nalezeno větší množství zbraní a střeliva," napsal po útoku.
Na náměstí Jana Palacha v Praze se minulý čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K. vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku bylo 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.
Zásnuby většinou předcházejí svatbě, pokud před veselkou nenásleduje rozchod. U Sámera Issy a jeho současné partnerky je zatím všechno v pořádku, takže se v hlavách rýsují plány ohledně podoby slavnostní události.
Policie v sobotu zasahovala v obci na Klatovsku, kde měl muž použít střelnou zbraň proti dvěma příbuzným. Nikomu se nic nestalo, podezřelý byl zadržen. Vyšetřování případu je v plném proudu.
Populární herec Marek Eben je v souvislosti s karlovarským filmovým festivalem vnímán především jako moderátor. Pravdou však je, že tahá za nitky i v zákulisí. Současný festivalový šéf ho totiž zjevně řadí mezi své nejbližší spolupracovníky.
Tropické počasí sice v Česku momentálně nepanuje, protože se k nám navrátí až v dalších dnech, přesto platí varování před požáry. Nová výstraha má rozšířenou územní platnost, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ještě více než dva měsíce nás dělí od začátku další řady StarDance, ale mnozí lidé spjatí s touto televizní show už vědí, že tentokrát budou na parketu chybět. Patří k nim i úřadující vítězka, která přiznala jisté zklamání ze své absence.
Jsme téměř na přelomu července a srpna, tedy uprostřed léta. Počasí je ale v posledních dnech poměrně chladné, což platí především v ranních hodinách. Místy dokonce padají minima pod nulu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou vystřídala v osobním životě Miraie Navrátila smutná zpráva. Frontman jedné z nejpopulárnějších kapel se svěřil, že zemřela jeho milovaná babička. Zajímavé je, že nebyla až takovou fanynkou vnukovy hudby.
Obnovení osobních kontaktů mezi britskou královskou rodinou a vévodou a vévodkyní ze Sussexu vyvolalo v zákulisí Buckinghamu nové obavy. Princ Harry a Meghan Markle se začátkem tohoto měsíce setkali s králem Karlem III. na jeho sídle Highgrove, kde panovník poprvé od oslav platinového jubilea královny Alžběty II. v roce 2022 viděl svá vnoučata, sedmiletého Archieho a pětiletou Lilibet.
Herci Robinu Williamsovi se dostalo dalšího uznání za jeho lidský a ochranný přístup ke dětským hercům, se kterými spolupracoval na natáčení známého rodinného snímku Jumanji z roku 1995. Bývalá dětská hvězda Bradley Pierce se v rozhovoru podělil o vzpomínky na to, jak se ho zesnulý komik přímo na natáčení zastal před tlakem ze strany filmové produkce.