Globální ekonomický růst bude třetím rokem v řadě zpomalovat

Světová banka oznámila ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects, že globální ekonomický růst bude letos třetím rokem v řadě zpomalovat, což má za následek prodloužení chudoby a zvýšení zadlužení mnoha rozvojových zemí.

Ilustrační foto

Očekávaný růst hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce je 2,4 procenta, což je nejslabší výkon od roku 2009, pokud se vyloučí pandemický pokles v roce 2020.

Pro první polovinu dekády, začínající v roce 2020, SB vidí jako nejhorší za posledních 30 let kvůli pandemii, válce na Ukrajině, inflaci a růstu úrokových sazeb. Cíl ukončit extrémní chudobu do roku 2030 se jeví jako nedosažitelný kvůli geopolitickým konfliktům.

Americká ekonomika loni vzrostla o 2,5 procenta, ale letos se očekává zpomalení na 1,6 procenta kvůli restriktivní měnové politice. Situace v eurozóně je horší, kde se očekává růst HDP o 0,7 procenta.

Čína má letos vzrůst o 4,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za tři desetiletí. Rozvíjející se a rozvojové ekonomiky by měly mít letos vzrůst o 3,9 procenta, což nestačí k vymanění se z chudoby pro rostoucí populaci těchto zemí.

Témata: ekonomika

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného…

23.01.2024 18:54 Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu…

Související:

Nejnovější