Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.
"Současná vysoká inflace, nízký růst, vysoké zadlužení a prostředí s vysokým stupněm roztříštěnosti snižují pobídky pro investice nutné k návratu k růstu a ke zvýšení životní úrovně pro nejzranitelnější obyvatele světa," uvedla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidiová.
Průzkum vychází z 22 odpovědí skupiny vysoce postavených ekonomů z mezinárodních agentur, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), investičních bank, nadnárodních firem a zajišťoven. Přichází poté, co Světová banka (SB) minulý týden zhoršila výhled pro mnoho zemí na úroveň blízkou recesi. Zdůvodnila to tím, že sílí dopad zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, pokračuje válka na Ukrajině a zejména se zadrhávají hlavní světové ekonomické motory.
Definice recese se ve světě liší, obecně ale znamená pokles ekonomiky. Pokud se přidá i vysoká inflace, označuje se takový scénář jako stagflace.
Ohledně inflace průzkum WEF zaznamenal velké regionální rozdíly. Podíl osob očekávajících letos vysokou inflaci se pohyboval od pěti procent v Číně po 57 procent v Evropě. Evropa loni zaznamenala vysoký růst cen energií, který se v ekonomice rozšířil. Většina ekonomů také očekává další zpřísňování měnové politiky v Evropě a ve Spojených státech.
Devět z deseti respondentů očekává, že na firmy bude negativně působit slabá poptávka a vysoké náklady na půjčky. Více než 60 procent jich poukazuje na vyšší vstupní náklady, uvedla agentura Reuters. Tyto problémy přinutí nadnárodní firmy snižovat náklady, od provozních výdajů až po propouštění. Neočekává se ale, že podnikatelskou aktivitu by letos výrazněji omezily narušené dodavatelské řetězce.
Ke svému vrcholu by se letos mohla přiblížit krize životních nákladů. Až 68 procent dotázaných očekává, že do konce roku bude tato krize méně závažná.
Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024).
Pražané se od začátku příštího týdne musí připravit na další zásadní omezení automobilové dopravy v samém centru hlavního města. Upozornila na to Správa železnic, protože důvodem bude oprava části hlavního nádraží.
Eva Burešová už možná ani nevěřila, že se to ještě stane. Teď se ale raduje, protože návrat do původního stavu, jak to sama nazvala, po pěti letech opravdu nastal. Co přesně je u populární herečky a zpěvačky nového?
Marta Kubišová už si po většinu času užívá zasloužený důchod, ale jsou lidé, kteří ji stále dokážou přesvědčit, aby se chvíli pověnovala tomu, co ji před desítkami let proslavilo. Komu se to povedlo v současnosti?
Počasí se v Česku nese ve znamení oteplování a minima srážek, což v některých oblastech přidělává starosti. Meteorologové rozšířili již několik dní platnou výstrahu před požáry na další regiony, zejména na Moravě.
Dnes je Jiřina Bohdalová asi nejslavnější českou herečkou, ale jako každá umělkyně musela někdy začít. Jednu z jejích prvních rolí jí dal legendární režisér Václav Vorlíček.
Čas letních dovolených v zahraničí je už nějaký čas tady, což platí i pro slavné osobnosti. Výlet do ciziny se plánuje i v domácnosti Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Jeden z dvojice hvězdných manželů ale zůstane doma.
Babybox zachránil během prvního ryze červencového týdne další lidský život. V Kolíně někdo do schránky odložil chlapečka, který dostal jméno Libor. Dítě je podle dostupných informací v pořádku.
Velmi zajímavý průběh má návštěva prince Harryho doma ve Velké Británii. Mladší syn krále Karla III. dorazil sám a byl mu znemožněn nocleh v královském paláci. V jedné věci se ale nakonec na prince usmálo štěstí. Jde o jeho manželku Meghan a jejich děti.
Mladší bratr princezny z Walesu James Middleton zveřejnil na svém instagramovém profilu dojemný vzkaz, ve kterém ocenil sílu a odhodlání své sestry. Reagoval tak na úspěšné dokončení charitativní výzvy National Three Peaks Challenge, kterou Kate absolvovala koncem minulého měsíce. Princezna během čtyřiadvaceti hodin zdolala tři nejvyšší vrcholy Anglie, Skotska a Walesu – Scafell Pike, Ben Nevis a Snowdon.
První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i během letních prázdnin. Radostnou zprávu by sice nejraději oznámila sama Kristýna Leichtová, která je podle všeho čerstvě trojnásobnou maminku, ale udělala to za ní kolegyně.