Americké společnosti Google v Indii zneužila dominantního postavení svého operačního systému Android a využívala své finanční síly k nezákonnému utlačování konkurentů. S odvoláním na zprávu indického antimonopolního úřadu CCI z vyšetřování to dnes uvedla agentura Reuters. Úřad vyšetřoval americkou internetovou firmu dva roky.
Google, který patří firmě Alphabet, snížil schopnost a motivaci výrobců k vývoji a prodeji přístrojů s alternativními verzemi Androidu, uvádí se v červnové zprávě vyšetřovací komise CCI, do které měl Reuters možnost nahlédnout. Google podle informovaných zdrojů zprávu o vyšetřování zatím neobdržel. CCI na žádost o komentář ke zprávě nereagoval.
Podle dalšího zdroje vysocí úředníci CCI nyní zprávu přezkoumávají a než vydají konečné rozhodnutí, včetně případných sankcí, dají Googlu další možnost k obhajobě. Po vydání konečného rozhodnutí bude mít Google případně šanci bránit se proti němu u soudu.
Americký technologický gigant v prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedl, že je připraven s antimonopolním úřadem spolupracovat. Chce prokázat, že Android konkurenci a inovace naopak zvýšil, ne snížil.
Zjištění komise je dalším neúspěchem Googlu v Indii, kde čelí několika případům antimonopolního vyšetřování. Firmu také vyšetřují v Evropě, USA a dalších zemích. Tento týden dostal Google pokutu 180 milionů USD (3,9 miliardy Kč) od jihokorejského antimonopolního úřadu za blokování upravených verzí systému Android.
Prověřování Googlu bylo zahájeno v roce 2019 na základě stížnosti, kterou podali dva výzkumní pracovníci v oblasti ochrany hospodářské soutěže a jeden student práv. Když antimonopolní úřad nařídil vyšetřování, zdálo se podle něj, že Google využívá dominantního postavení k tomu, aby omezil možnost výrobců přístrojů vybrat si alternativní verzi mobilního operačního systému, a donutil je předem instalovat aplikace Googlu.
Podle výzkumné společnosti Counterpoint Research je systém Android nainstalovaný v 98 procentech zhruba z 520 milionů chytrých přístrojů v Indii.
Indie pro Google zůstává důležitým růstovým trhem. Loni firma uvedla, že v zemi v příštích pěti až sedmi letech vynaloží deset miliard USD.
Expremiér Petr Fiala (ODS) o uplynulém víkendu opustil poslední z vrcholných funkcí, která mu zůstávala, protože si občanští demokraté zvolili nového předsedu strany. Fiala tak mohl konečně vyrazit na dovolenou, o kterou však v první řadě nestál on sám.
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Zajímavá věc se stala v početné rodině rockera Petra Jandy. Jeden z jejích členů totiž změnil identitu. Neznamená to však, že by se od blízkých chtěl distancovat. Slavný hudebník dává najevo, že dotyčný má jeho podporu i v současnosti.
Zdeněk Troška je sice ve filmařském důchodu, ale před časem si chtěl splnit jeden sen a uspořádat akci v největší české hale. Ze zdravotních důvodu ji následně zrušil. Nyní nad show vynesl definitivní verdikt.
I Helena Vondráčková vstoupila do nového kalendářního roku, v jehož polovině oslaví 79. narozeniny. Přestože by si mohla užívat zaslouženého důchodu, má už dokonce plány na příští rok. Není divu, vždyť legendární zpěvačka udivuje neuvěřitelnou vitalitou.
V Česku byla o uplynulém víkendu zadržena osoba podezřelá z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Informovala o tom policie, realizaci v případu potvrdila i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Policie se zabývá případem nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi. Zadržela muže, který před návštěvou hlavy státu v Olomouckém kraji napsal nevhodný komentář na sociální síti. Dotyčnému může hrozit i trest odnětí svobody.
Česko v uplynulých dnech oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Rodina nyní zveřejnila parte, z něhož například vyplývá, jak to bude s posledním rozloučením.