Google zaplatí americkému státu Indiana 20 milionů dolarů kvůli sledování uživatelů

Americký internetový gigant Google zaplatí americkému státu Indiana 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů Kč), aby urovnal obvinění z nezákonných praktik při sledování polohy uživatelů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na generálního prokurátora Indiany Todda Rokitu.

Google.

Google již v listopadu uzavřel podobnou dohodu se skupinou 40 členských států USA, v rámci které zaplatí 391,5 milionu dolarů (téměř devět miliard Kč). Rokita podal na Google samostatnou žalobu, díky čemuž podle něj Indiana získá dvakrát tolik peněz, než by obdržela v případě zapojení do dohody s ostatními státy.

Generální prokurátoři, kteří vedli vyšetřování, tvrdí, že Google nejméně od roku 2014 poskytoval uživatelům zavádějící informace o praktikách při sledování polohy, čímž porušoval zákony.

Google provozuje největší internetový vyhledávač na světě a je také jedničkou v internetové reklamě. Poloha spotřebitele je klíčová pro snahu inzerentů zaměřit reklamu na správnou cílovou skupinu a získat její pozornost. Firma uvedla, že v posledních letech zavedla nástroje, které pomáhají uživatelům spravovat jejich data a minimalizovat množství údajů, které o nich shromažďuje.

Rokita upozornil, že i omezené množství údajů o poloze může poskytnout důležité informace o uživatelích. Z údajů lze podle něj odvodit například politickou příslušnost, náboženské vyznání, příjem a zdravotní stav uživatelů či informace o důležitých životních událostech, jako jsou svatba či narození dětí, píše AP.

Témata: Google

Související:

Nejnovější