Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl žádost generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese o návštěvu Ukrajiny, což údajně souvisí s jeho účastí na nedávném summitu BRICS v ruské Kazani. Informoval o tom nejmenovaný představitel z ukrajinské prezidentské kanceláře.
Podle zdroje z kanceláře prezidenta Zelenského bylo důvodem tohoto kroku to, že Guterresova účast na summitu BRICS, který pořádal ruský prezident Vladimir Putin, představuje „ponížení zdravého rozumu a mezinárodního práva“. "Po Kazani chtěl Guterres přijet na Ukrajinu, ale prezident tuto návštěvu nepotvrdil," uvedl zdroj.
Summit BRICS, kterého se zúčastnilo více než 20 hlav států, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, se stal terčem kritiky ze strany Ukrajiny. Kyjev zejména zpochybnil přítomnost generálního tajemníka OSN na akci, kde si Guterres podal ruku s Putinem. Ukrajinská vláda připomněla, že Guterres dříve odmítl pozvání na mírový summit pořádaný v létě ve Švýcarsku.
Guterres v minulosti opakovaně odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a označil ji za nebezpečný precedens pro mezinárodní stabilitu. Vyjádřil také podporu spravedlivému míru, který by respektoval ukrajinskou územní celistvost.
Guterres na summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS v Kazani v Rusku apeloval na Vladimira Putina, aby se zasadil o mír na Ukrajině. Tato výzva k ukončení války, která probíhá již třetím rokem, přišla při jejich prvním osobním setkání od dubna 2022.
Setkání mezi Putinem a Guterresem přitahuje pozornost mezinárodní scény, protože se oba představitelé setkali naposledy krátce po začátku konfliktu na Ukrajině, kdy jednali o možnostech humanitární pomoci a evakuace civilistů z oblastí bojů.
Tato návštěva Guterrese v Kazani se setkala s kritikou ze strany Ukrajiny, která poukazuje na skutečnost, že Guterres odmítl pozvání na mírový summit organizovaný Ukrajinou ve Švýcarsku v průběhu léta. Šéf OSN opakovaně kritizoval ruskou ofenzívu jako nebezpečný precedens, který ohrožuje světovou stabilitu.
Ruský postoj k příměří se však nemění – Putin nadále trvá na tom, aby Ukrajina kapitulovala a přenechala Rusku rozsáhlá území na jihu a východě země. Tento požadavek na územní ústupky Ukrajina odmítá, což zůstává zásadní překážkou v jednáních o možném příměří.
Guterres zdůraznil potřebu míru na Ukrajině před lídry zemí BRICS a připojil se k výzvám, které dříve vyslovil například čínský prezident Si Ťin-pching, spojenec Ruska. Uvedl to server The Independent.
Podle Guterrese by mírová dohoda měla být v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění OSN. Guterresova cesta do Kazaně však vyvolala kritiku, především ze strany Ukrajiny.
Kyjev ostře odsoudil jeho účast na summitu a připomněl, že generální tajemník OSN odmítl pozvání na globální mírový summit ve Švýcarsku, zatímco přijal pozvání od „válečného zločince Putina“. Tento postoj citoval britský deník The Guardian. K této kritice se připojila i Julija Navalná, vdova po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalném.
Zatímco většina NFL týmů se v lednu připravuje na vrchol sezóny, hvězdný pár Taylor Swift a Travis Kelce (oba 36) si užívá zaslouženého volna v Los Angeles. V pondělí byli snoubenci spatřeni na romantické večeři v prestižní restauraci Funke v Beverly Hills. Taylor pro tuto příležitost zvolila elegantní oversized šedé sako, zatímco Travis doplnil svou partnerku v uvolněné vzorované košili a stylových kalhotách.
Letošní udílení Zlatých globů ovládlo video, které se okamžitě stalo virálním hitem. Kamera zachytila padesátiletého Leonarda DiCapria, jak u stolu neobyčejně animovaně a s humornými gesty něco vysvětluje svému doprovodu. Fanoušci na internetu okamžitě začali spekulovat, koho herec tak nadšeně bavil a co bylo tématem jejich hovoru. Záhadu nyní objasnila jeho kolegyně Teyana Taylor, která potvrdila, že onou osobou byla právě ona.
Princ z Walesu udělal v zákulisí nečekaný krok, který odborníci na vztahy s veřejností označují za mistrovský tah v budování vlastní image. Do svého týmu v Kensingtonském paláci angažoval Lizu Ravenscroftovou, špičkovou expertku na krizový management. Podle analýz nejde o panickou reakci na aktuální problém, ale o strategickou přípravu na blížící se návrat prince Harryho do Spojeného království.
Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.
Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl.
Jakub Prachař se v poslední době víceméně vzdal jedné výdělečné činnosti, která jej před lety také proslavila. Řeč je o moderování. Známý herec a bavič přiznal, že důvodem je strach.
Nebezpečí, které v posledních dnech představuje ledovka, nepomine ani během následujících hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal novou výstrahu, která upravuje časovou a územní platnost varování před zmíněným jevem.
Pavel Nedvěd se loni po letech v zahraničí vrátil do českého fotbalu, aby mu pomohl, konkrétně aby pomohl národnímu týmu z pozice manažera. Jak nyní přiznal, na zdejší prostředí si stále teprve zvyká. A naznačil, že některé věci by se mohly zlepšit.
Vazební stíhání Karlose Vémoly v ostře sledované kauze pokračuje, i když se zápasník nachází po operaci ve vězeňské nemocnici. Nyní se objevily informace, které naznačují zásadní zvrat v případu. Známý sportovec by se podle nich mohl dostat na svobodu.
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Poslední víkend do Česka přinesl mrazivé a na sníh bohaté počasí. O nadcházejícím víkendu bude situace jiná. Meteorologové nečekají prakticky žádné srážky, přes den má navíc být nad nulou. Vyplývá to z informací uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.