Šéf OSN žádá o masivní pomoc pro Pákistán. Třetinu země zatopily povodně

OSN
OSN, foto: Pixabay
ČTK 10. září 2022 11:54 10. září 2022 17:47
Sdílej:

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na závěr návštěvy Pákistánu nazval tamní záplavy "klimatickým masakrem nevídaných rozměrů", země podle něj potřebuje masivní finanční pomoc, aby následky katastrofy zvládla. Od konce června přišlo o život přes 1300 lidí a voda smetla domy, silnice, železniční koleje, mosty, úrodu i dobytek. Velká voda zasáhla třetinu území.

"Viděl jsem humanitární katastrofy po celém světě, ale dosud nikdy ne klimatický masakr takových rozměrů. Nemám slova, kterými by se dalo popsat to, co jsem dnes viděl," řekl šéf OSN na tiskové konferenci.

Podle vládních údajů povodně poznamenaly životy 33 milionů lidí. Materiální škody se odhadují na 30 miliard dolarů (733 miliard korun), napsala agentura Reuters. Guterres stejně jako pákistánská vláda záplavy považuje za důsledek klimatické změny.

Dnes generální tajemník OSN dorazil do postižené provincie Sindh a přelétával nad další provincií, značně postiženým Balúčistánem. "Při popisu takové tragédie nelze nebýt hluboce dojatý. Pákistán potřebuje masivní finanční pomoc. Nejde zde o velkorysost, ale o spravedlnost," řekl Guterres.

Na videu zveřejněném vládou je ho vidět, jak spolu s premiérem Šahbázem Šarífem hledí z okna letadla na postižené území pod sebou. "Nepředstavitelné," komentoval scenérii Guterres.

V Pákistánu v červenci a srpnu spadlo téměř 400 milimetrů srážek, což je 190 procent třicetiletého ročního průměru. V Sindhu šlo o nárůst oproti průměru o 466 procent.

Svět by si měl podle Guterrese uvědomit, jaký dopad mají klimatické změny na chudé země. "Lidstvo bojuje proti přírodě a příroda se brání. Brání se v Sindhu, ale není to Sindh, kde se vypouští skleníkové plyny, které klimatickou změnu tak dramaticky urychlují," řekl generální tajemník.

Citoval odborníky, podle nichž se Pákistán podílí na produkci škodlivých plynů jedním procentem. Guterres do asijské země přicestoval v pátek a před dvěma týdny řekl, že země potřebuje okamžitou pomoc 160 milionů dolarů pro lidi postiženými nebývale silnými monzunovými dešti.

Guterrres navštívil také tábory pro uprchlíky před záplavami v okrese Lárkána. Jednal také s místními představiteli o ohrožení slavné památky, vykopávek starověkého města Mohendžodára patřícího k harappské kultuře v povodí řeky Indu.

Stalo se