Generální tajemník OSN António Guterres dnes na závěr návštěvy Pákistánu nazval tamní záplavy "klimatickým masakrem nevídaných rozměrů", země podle něj potřebuje masivní finanční pomoc, aby následky katastrofy zvládla. Od konce června přišlo o život přes 1300 lidí a voda smetla domy, silnice, železniční koleje, mosty, úrodu i dobytek. Velká voda zasáhla třetinu území.
"Viděl jsem humanitární katastrofy po celém světě, ale dosud nikdy ne klimatický masakr takových rozměrů. Nemám slova, kterými by se dalo popsat to, co jsem dnes viděl," řekl šéf OSN na tiskové konferenci.
Podle vládních údajů povodně poznamenaly životy 33 milionů lidí. Materiální škody se odhadují na 30 miliard dolarů (733 miliard korun), napsala agentura Reuters. Guterres stejně jako pákistánská vláda záplavy považuje za důsledek klimatické změny.
Dnes generální tajemník OSN dorazil do postižené provincie Sindh a přelétával nad další provincií, značně postiženým Balúčistánem. "Při popisu takové tragédie nelze nebýt hluboce dojatý. Pákistán potřebuje masivní finanční pomoc. Nejde zde o velkorysost, ale o spravedlnost," řekl Guterres.
Na videu zveřejněném vládou je ho vidět, jak spolu s premiérem Šahbázem Šarífem hledí z okna letadla na postižené území pod sebou. "Nepředstavitelné," komentoval scenérii Guterres.
V Pákistánu v červenci a srpnu spadlo téměř 400 milimetrů srážek, což je 190 procent třicetiletého ročního průměru. V Sindhu šlo o nárůst oproti průměru o 466 procent.
Svět by si měl podle Guterrese uvědomit, jaký dopad mají klimatické změny na chudé země. "Lidstvo bojuje proti přírodě a příroda se brání. Brání se v Sindhu, ale není to Sindh, kde se vypouští skleníkové plyny, které klimatickou změnu tak dramaticky urychlují," řekl generální tajemník.
Citoval odborníky, podle nichž se Pákistán podílí na produkci škodlivých plynů jedním procentem. Guterres do asijské země přicestoval v pátek a před dvěma týdny řekl, že země potřebuje okamžitou pomoc 160 milionů dolarů pro lidi postiženými nebývale silnými monzunovými dešti.
Guterrres navštívil také tábory pro uprchlíky před záplavami v okrese Lárkána. Jednal také s místními představiteli o ohrožení slavné památky, vykopávek starověkého města Mohendžodára patřícího k harappské kultuře v povodí řeky Indu.
Jana Paulová zdaleka neměla ve StarDance takové štěstí jako její kolegyně Lucie Vondráčková, která po vyřazení dostala šanci se vrátit.
Česko zasypal sníh. Úterní srážky přinesly až pět centimetrů nového sněhu, ale hory už hlásí pořádnou bílou nadílku. Krkonoše a Šumava se pyšní více než 70 centimetry, což na začátek prosince slibuje skvělou zimní sezónu. Meteorologové z ČHMÚ odhalili, kde je sněhu nejvíc.
Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.
Zpěvák a textař Richard Krajčo napsal pro Karla Gotta jeho poslední píseň s názvem Srdce nehasnou. Díky tomu by se mohlo zdát, že si byli oba umělci velmi blízcí, opak je ale pravdou.
Máslo rapidně zdražuje a jedinou možností, jak na něm ušetřit, je nákup většího množství v akci. Máslo totiž lze bez problémů uchovávat v mrazáku a díky tomu prodloužit jeho trvanlivost až na několik měsíců. Tento postup může být užitečný zejména před zimním obdobím, kdy ceny másla často rostou. Jak správně máslo mrazit a na co dát pozor?
Přes 10 let už je Václav Klaus mimo jakékoliv funkce, ale o dění v politice se stále zajímá a zapojuje se do něj. Jinak by o uplynulém víkendu nemohl vystoupit na kongresu strany Motoristé sobě.
Princ William si vzorně plní roli následníka trůnu, která ho občas zavede i na místa, kde se potká s lidmi se zcela odlišným životním osudem. O úplně neznámá místa ale jít nemusí. Může za to jeho maminka Diana.
Marta Kubišová se jako čtyřnásobná vítězka ankety stala v uplynulých dnech členkou síně slávy Českého slavíka. Nic z toho by se nestalo, kdyby v roce 1989 nedošlo k pádu komunistického režimu, který na ni měl pivku. Slavné zpěvačce ale jedno vystoupení umožnil už rok před revolucí.